Kosova Türklerinin azınlık hakları (1974-2008)
The minority rigths of Turks in Kosovo
- Tez No: 646592
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADER ÖZLEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Sırp tarih anlayışında büyük bir travmayı temsil eden 1389 tarihli Kosova Savaşı ile birlikte Kosova, Osmanlı Devleti tarafından idare edilmeye başlanmıştır. Anadolu'dan bölgeye iskân ettirilen Türk nüfus doğrultusunda bölgede Türk varlığı kalıcı hale gelmiştir. Balkan Savaşları ile birlikte Osmanlı Devleti'nden ayrılan Kosova'dan Müslüman/Türk nüfusun göçü başlamış geride kalan Türk nüfus azınlık konumuna düşerek Sırp Krallığı topraklarında Müslüman azınlıklar olarak yer almıştır. Sırp egemenliği döneminde, Osmanlı Devleti dönemini esaret olarak tanımlayan Sırp tarih anlayışı doğrultusunda, Müslümanlara yönelik baskılar söz konusu olmuştur. Bunun yanı sıra Arnavut-Sırp etnik uyuşmazlığının ana merkezi olan Kosova'da azınlık olarak bulunmak Türkleri diğer Balkan Türklerinden farklı bir konuma yerleştirmiştir. Çalışmada, Kosova'daki Türk azınlığın durumu, siyasi, hukuki statüsü Balkan Savaşları sonrası süreçten bağımsızlığa uzanan çizgide mercek altına alınmıştır. Bu kapsamda ilk olarak azınlığa ilişkin teorik açıklama yapılmış ardından tarihsel gelişmeler doğrultusunda Kosova Türklerinin durumu, hakları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the Kosovo War of 1389, which represents a great trauma in the Serbian conception of history, Kosovo began to be ruled by the Ottoman Empire. Turkish presence in the region has become permanent in line with the Turkish population displaced from Anatolia to the region. The migration of the Muslim/Turkish population from Kosovo, which separated from the Ottoman Empire with the Balkan Wars, started and the remaining Turkish population fell into a minority and took place as Muslim minorities in the territory of the Serbian Kingdom. During the Serbian sovereignty, in line with the Serbian understanding of history, which defines the Ottoman Empire period as slavery, there was oppression against Muslims. In addition, being a minority in Kosovo, which is the main center of the Albanian-Serbian ethnic conflict, placed Turks in a different position than other Balkan Turks. In the study, the situation, political and legal status of the Turkish minority in Kosovo are examined in the line extending from the post-Balkan Wars to independence. In this context, firstly a theoretical explanation about the minority was made, and then the situation and rights of Kosovo Turks were analyzed in line with historical developments.