Kosova/Prizren bölgesinde yaşan Türklerin sosyo-kültürel yapısı
Socio-cultural structure of Turkish society in Kosova/Prizren
  1. Tez No: 132808
  2. Yazar: ORHAN EDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. CAHİT ÖZÖNDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
ÖZET Türklerin, Balkanlarda yüzyıllarca önce yerleştikleri ve yaşadıkları bilinen bir gerçektir. Balkanlarda yaşayan Türklerden Kosova/Prizren bölgesinde yaşayanlar genellikle hakkında herhangi bir sosyolojik araştırma yapılmamış bir topluluktur. Burada yaşayan Türklerin sosyal ve kültürel yapılarına yönelik araştırmaların ve ilginin azlığı onları geleceğe yönelik umutsuz düşüncelerin sahibi yapmıştır. Kosova'ya NATO harekelinden sonra kültürel haklarının ellerinden alınmasından dolayı gerek başka ülkelere göç gerekse kimliklerini unutup asimile olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Prizren Türkleri Türkiye'den bekledikleri ilginin de olmadığından yakınmaktadırlar. Türk kültürü ile ilgili varolan gelenek ve göreneklerin 2000'li yıllarda artık unutulmaya başlandığı ifade edilebilir. Prizren Türkleri bu tehlikenin önünü alabilmek ve kimlik bilincinin gelecek nesillere aktarılmasını sağlayabilmek için değişik dernek ve birlikler kurarak hem sanatsal anlamda hem de bilişsel anlamda etkinlikler yapmaktadırlar. Gelecek adına beklentileri ve istekleri olan Prizren Türkleri kendileri'nin Osmanlı yadigarı insanlar olduklarını ve yaşadıkları topraklarda arlık dışlanma ve baskı ile genellikle endişeli ve mutsuz olduklarını ifade etmektedirler. Sosyo-kiillürel araştırmalar neticesinde elde edilebilecek veriler ile Türkiye için potansiyel bir güç ve destek olan Balkan Türklerinden Prizren Türkleri, 1951 yılında kendilerine tanınan azınlık hakları çerçevesinde Türkçe eğitim,Türk dilinin resmi dil olarak kabul edilmesi, resmi dairelerde çalışabilmek için belirli bir kontenjan verilmesi ve idarenin azınlık temsilcisi sıfatında Türk azınlığın sorunlarına duyarlı olup çözüm getirmesi konularında beklenti içerisindedirler. Her ne kadar kendi kültürlerini korumak için mücadele etseler de varolan milliyetçilik duygulan ile hakim unsur baskısına maruz kaldıklarından zaman zaman kendi etnik kimliklerini saklama ya da içine kapalı bir toplum halini alma eğilimindedirler. Çocuklarının Arnavutça okula giderek iş sahibi olabileceklerini de düşünen bazı Türk aileleri gelecek neslin böylelikle tamamen Türklüklerini unutacaklarından da çekinmektedirler.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY It is a fact that Turks have settled and lived in Balkans hundred years ago. There was no sociological research on the Turkish societies living in Kosovo/Prizren region from Balkans. That the lack of interests and researches in Prizren is leaded Turkish society to be exhausted for the hopes of their future. After NATO action to Kosovo Turkish society started to complain about being victim of not to gain their minority rights and being faced to assimilation. Adding to that they are not happy with the lack of interest of Turkish Government. It can be impressed regarding to Turkish culture after the year of 2000 that it is not popular as well as in the past. And being forgotten by the people. Turkish people in Prizren is aware of that fact so they are trying to establish different association and organization to overtake this social period. They claim that they have been settled by Ottoman Turks in this region. But at present they are under pressure by different ethnic groups. Prizren Turkish society which is potential power and supporter for Turkey have some problems including Education in Turkish language, Turkish language, being accepted as official language, being accepted as official by government, being accepted with a representative to solve the problems. However Prizren Turkish society try to keep their ethnic identity it is a fact that they are under pressure because of their ethnic origin. In that situation they feel obliged to hide their ethnic origin.Further more Turkish People in Prizren Region think that if their children attend to education in other languages except Turkish It would be easier to have job in the future. But they feel uncomfortable at the same time for the possibility of loosing their culture as well.