China as the rising power in the world hegemony and its influence on the South Caucasus region
Dünya hegemonyasında yükselen güç olarak Çin ve onun Güney Kafkasya bölgesi üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 646599
  2. Yazar: NILUFAR AHMADOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çin'in uzun tarihi ve gelecek dünya egemenliği konusundaki hırsları Çin'in mevcut gücü, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya gibi önde gelen devletlerle ilişkileri ve Güney Kafkasya bölgesi gibi belirli bölgeler üzerindeki etkisi hakkında araştırmanın önemini kanıtlıyor. Belirtilen bölgelerde Çin'in yükselen gücünün ve belirli konumunun ekonomik ve ya diğer boyutlarla sınırlandırılamayacağı unutulmamalıdır. Bu nedenle, tez boyunca Çin'in iki merkezi egemen güç ve Güney Kafkasya bölgesi üzerinde spesifik etkiye sahip olma kapasitesi, ekonomi, yumuşak güç, siyasi ilişkiler ve diğer farklı etki yönlerinde açıklığa kavuşturulmuştur. İlk önce, yirminci yüzyılın ilk zamanlarından itibaren Çin'in gelişimini anlamak için onun ekonomik, iç politika ve dış politika sisteminin evrimi ve tarihsel yönü araştırılmıştır. Ayrıca, Çin'in dünya egemenliğindeki rolünün aşamalı gelişimi, Çin, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya arasındaki ilişkiler ve Güney Kafkasya topraklarında, özellikle Azerbaycan örneğinde ortaya çıkışı gerçeklere dayalı bazı tahminler yardımıyla analiz edilmektedir. Araştırmanın temel amacı, Çin'in evrimsel tarihini, egemen dünya sistemindeki mevcut ve gelecek rolünü ve Güney Kafkasya bölgesindeki merkezi konumunu ilgili ülkelerle birlikte incelemektir. Mevcut durumu açığa çıkarmak için Çin'in Güney Kafkasya'daki ekonomik ve siyasi varlığının yanı sıra bu bölgedeki ülkeler üzerindeki yumuşak güç politikası araştırılıyor. Bu yolda Rusya ve ABD güç ikilemi gibi bazı zorluklar bile, araştırma boyunca ana kritik noktalardır. Tüm bu analizler ilgili konu hakkındaki bazı belirsizliklerin aydınlatılmasına yardımcı oluyor ve gelecekteki tehditler ve olasılıklar hakkında bir tahmin sunuyor.
Özet (Çeviri)
The long history of China and its ambitions on future world hegemony proves the importance of research about the current power of China, its relationship with leading states such as the United States and Russia, and its impact on specific areas like the South Caucasus region. It should be noted that the rising power and concrete position of China in the mentioned regions cannot be limited within economic or other aspects of authority. For that reason,the capacity of China to have the specific effect on the two central hegemonic powers and the South Caucasus territory is cleared throughout the thesis in different directions of potency such as economy, soft power, political relations and others. Before that, the evolution and historical aspect of China's economic, inner political and foreign policy system is investigated to understand the progress from the early times of the twentieth century. Moreover, the progressive development of China's role in the world hegemony, the relationships among China, the United States and Russia, and its appearance in the South Caucasus territory, especially in the case of Azerbaijan are analyzed with the help of some predictions based on relevant facts. The main goal of the research is to examine the evolutionary history, the current and future role of China in the hegemonic world system, and its central position in the South Caucasus regions, in the case of correlation with the related countries. In addition to the economic and political presence of China in the South Caucasus, its soft power policy over the countries within this region is researched to bring the situation into the open. Some challenges on this road, such as Russia andthe USA power dilemma are the main critical points throughout inquiry as well. All these analyses help to elucidate some obscurities about the concerning issue and give some prognosis on the future threats and possibilities.