Eskişehir ili sınırları içinde yetişen çeşitli bitkilerde görülen bazı parazit funguslar üzerinde taksonomik bir araştırma
- Tez No: 6466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. ÜSAME TAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
IV ÖZET Eskişehir ili sınırları içinde çeşitli bitkiler üze rindeki parazit fungusları taksonomik olarak belirlemeye yönelik çalışmamızda, araştırma bölgesinde 1987-1988 yılı içinde 4 mevsim boyunca örnekler toplanmıştır. 43 konuk- çu bitki üzerinde 36 parazit fungus türü tespit edilmiştir. Bunlardan bir tür Oomycetes sınıfına, dokuz tür Ascomycetes sınıfına, 21 tür Basidiomycetes sınıfına, beş tür de Deuteromycetes sınıfına aittir. Araştırmamız sonucu yörede belirlenen funguslardan beşinin ( Salvia sp. üzerinde Puccinia salviae Ung., Stipa haloserica L. üzerinde Puccinia stipae Arth. var. stipae, Azalea sp. üzerinde Pestalotia macrotricha Klebahn., Chrysanthemum sp. üzerinde Puccinia chrysanthemi Rose ve Scorzonera cana (C.A. Meyer) Hoffm. üzerinde Puccinia scorzonerae Schm. ) ülkemiz için yeni fungus türü olduğu saptanmıştır. Ayrıca beş fungus türü de (Erodium sp. üzerinde Uromyces geranii (D.C.) Pries, Melilotus sp. üzerinde Phyllosticta medicaqinis Sacc, Teucrium polium üzerinde Puccinia sp., Rubia peregrina L., üzerinde Septoria sp. ve Lotononis genistoides (Fenzl.) Benth. üzerinde Septoria sp.) ülkemiz için yeni konukçular üzerinde belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Within the borders of the province Eskişehir, in our study related with the determining of parasitic fungi in various plants taxortamically, in the period of 1987-1988 all along four seasons, samples were collected from the research area. Of 43 host plants, 36 parasitic fungi species were defined. One species was determined to belong Oomycetes, 9 to Ascomycetes. 21 to Basjdiomycetes and 5 to Deuteromycetes. With our research, five of expounding fungi found in the area (Salvia sp. on the Puccinia salviae Ung., Stipa haloserica L. on the Puccinia stipae Arth. var. stipae. Azalea sp. on the Pestalotja macrotricha Klebahn, Chrysanthemum sp. on the Puccinia chrysanthemi Rose and Scorzonera cana (C.A. Meyer)Hoffm. on the Puccinia scorzonerae ) have been determined to be new. fungi for our country. In addition to these five fungi species (Er odium sp. on the Uromyces geranii (D.C.) Fries., Melilotus sp. on the Phyllosticta medicaginis Sacc, Teucrium polium on the Puccinia sp., Rubia peregrina L. on the Septoria sp., Lotononis genjstoides (Fenzl.) Benth. on the Septoria sp.) were determined in new host plants for our country.