Organik fotoizomerlerde enerji depolanması
- Tez No: 6465
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE ZOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
* ' ii ÖZET Dünyamızın Önümüzdeki on yıllarda ciddi bir enerji darbo ğazına gireceği yaygın bir kanidir.Modern toplum doyumsuz bir enerji açlığı çekmektedir re maalesef bu enerji gereksinimi, yeni yeni gelişmekte olan ülkeler endüstrileştikçe ve geliş miş olanlar da makinalaşma alanlarını artırdıkça daha da bü yüyecektir. Diğer taraftan, fosil enerji kaynaklarının yakın bir gelecekte tükeneceği göz önüne alındığında, geleceğin ana enerji kaynaklarının nükleer ve güneş enerjileri olacağı umul maktadır. Her ne kadar güneş ışığı besin üretiminde yararlanılagelen bir enerji kaynağı ise de, yoğun olmaması ve kesikli ligi, etkin dönüşüm ve depolama yöntemleri bulunmaksızın birincil bir ener ji kaynağı olarak kullanımını kısıt lar. 0 halde giderek artan tempodaki araştırmalarla bu enerjiyi daha kullanışlı bir şek le dönüştürme yollarının bulunmasına yönelmek zorunluluğu var dır. Takın zamanlarda organik fotoizomerleşme reaksiyonları ışık enerjisi depolama sistemlerine model olarak epeyce ilgi uyan dırmıştır. Bu reaksiyonlar kinetik kararlılığa sahip ürünlerin de gizli ısı olarak foton enerjisi depolayabilme yeteneğinde- dirler. Bu çalışmada bu konuya ilişkin son yirmibeş yıllık litera tür taranmış ve yayınlanmış araştırma sonuçlarından elde edi len bilgilerin ışığında konuya dönük güncel bilgileri içeren bir derleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
İÜ SUMMARY It is a common knowledge that our world will "be exposed to a serious energy bottleneck in the next decades. Modern society lias an insatiable hunger for energy and unfortunately this need for energy will continoue to increase as the newly developing countries become more industrialized and as the developed ones increase their »cope of mechanization. On the other hand, in view of the fact that fossil energy supplies will be depleted in very near future, it seems that nuclear and solar energy will be the future major energy sources. Although sunlight is the energy source for the production of food, the diluteness and unpredictability of the light energy limits its usefulness as a prime energy source unless efficient methods of conversion and storage are available. Therefore, mor e and more research must be undertaken to provide means of converting this energy into a more usable form. In recent years organic photoisomerisation reactions have attracted considerable attention as models for light-energy storing systems. These reactions have some potantial for storage of photon energy as latent heat in kinetically stable products. la this work a survey of the literature published in the last twenty-five years concerning this topic is conducted and an up to date review article related to the subject is prepared in light of the knowledge gathered from the published research work.