Türkiye'de genç işsizliği ve yükseköğretim öğrencileri arasında işsizlik kaygısı: Bir alan araştırması örneği
Youth unemployment and anxiety among higher education students in Turkey: An example of field research
  1. Tez No: 646650
  2. Yazar: YAĞMUR BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ SERPİL AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Dünyada güncelliğini korumakta olan genç işsizliğinin, ülkemizde de kayda değer bir artış gösterdiği görülmekte ve genç işsizlerin eğitim düzeyleri incelendiğinde yükseköğretim mezunu genç işsizliği oranları dikkat çekmektedir. Bu araştırmanın amacı henüz öğrenim gördükleri yükseköğretim kurumlarından mezun olmadan, gençlerin işsizlik sorunu sonucunda karşı karşıya kaldığı işsizlik kaygısı, umutsuzluk ve benlik saygı seviyelerini tespit ederek; iş bulma inancı, iş deneyimi, cinsiyet gibi değişkenler ile işsizlik kaygı düzeyleri arasında ilişki olup olmadığını saptamaktır. Bu araştırmanın örneklemini Bursa Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde öğrenim görmekte olan birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. 916 öğrencinin katılımı ile yapılan bu araştırmada, öğrencilerin kaygı düzeylerini belirlemek ve işsizliğe yönelik tutumlarını tespit etmek amacıyla Rosenberg Özsaygı Ölçeği(1965), Beck Umutsuzluk Ölçeği (1974) ve İşsizlik Tutumu Ölçeği (2012) kullanılmıştır. Araştırma verileri, bilgisayarda SPSS 17 programında çok değişkenli istatistiksel analiz yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgularda; sınıf düzeylerinin işsizlik kaygısı üzerinde anlamlı bir farklılık göstermediği, iş bulma inancı olmayan gençlerin işsizlik kaygı düzeyinin yüksek olduğu, işsizlik kaygısının cinsiyete göre anlamlı bir farklılık olmadığı, gençlerin genel itibari ile kaygı düzeylerinin yüksek olduğu ve özsaygı düzeyi yüksek olan gençlerin, umutsuzluk düzeyinin düşük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is seen that youth unemployment, which is still up-to-date in the world, has increased significantly in our country, and when the education levels of young unemployed people are examined, higher education graduate youth unemployment rates stand out. The aim of this study is to determine the levels of unemployment anxiety, hopelessness and self-esteem faced by young people as a result of unemployment problems before they graduate from higher education institutions where they are studying; to determine whether there is a relationship between variables such as job finding belief, work experience, gender and unemployment anxiety levels. The sample of this study consists of first, second, third and fourth year students studying at Bursa Uludağ University Faculty of Economics and Administrative Sciences. In this study conducted with the participation of 916 students, Rosenberg Self-Esteem Scale (1965), Beck Hopelessness Scale (1974) and Unemployment Attitude Scale (2012) were used to determine students'anxiety levels and attitudes towards unemployment. The research data were evaluated using multivariate statistical analysis methods in SPSS 17 program on the computer. In the findings obtained; It has been determined that the class levels do not show a significant difference on the unemployment anxiety, the unemployment anxiety level of the young people who do not have the belief in finding a job is high, the unemployment anxiety is not a significant difference according to the gender, the anxiety levels of the youth are generally high and the young people with high self-esteem levels have low levels of hopelessness.