Sıçan modelinde periprostetik meme kapsülünü azaltmak için profilaktik zafirlukast, montelukast ve kromolin sodyum tedavisi uygulanması
- Tez No: 646702
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN UZUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kapsül kontraktürü meme implantına karşı aşırı fibrozis cevabıyla oluşan patolojik bir durumdur. Mast hücresi proinflamatuar mediatörleri ile fibrozisi uyaran anahtar hücrelerden biridir. Bu proinflamatuar mediatörler sadece lökotrien, heparin, renin ve histamin ile sınırlı değildir. Henüz uygun profilaksi şeması tanımlanmamış olsa da mast hücresinden salınan proinflamatuar maddeleri durdurmak kapsül kontraktürü profilaksisinin temelini oluşturur. Mast hücresi membran stabilizatörü olan kromolin sodyumun, lökotrien reseptör antagonistlerden histopatolojik olarak kapsül kontraktürünü daha etkili önleyeceği hipotez edildi. Bu hipotezin kanıtlanması amaçlanarak çalışma sıçan modeli olarak tasarlandı. Her grup rastgele 6 sıçan içerecek şekilde planlanarak 5 grup oluşturuldu. Kontrol grubuna enjeksiyon uygulanmadı. Sıçanlara, %0.9'luk serum fizyolojik ve kromolin sodyum, montelukast, zafirlukast düzenli olarak intraperitoneal enjekte edildi. 4. haftanın sonunda her sıçanın sırt bölgesine iliak kemik hizasında 2 cm insizyon yapılarak, panniculus carnosus altına düzgün yüzeyli yuvarlak implantlar yerleştirildi. Sıçanlara 16 hafta takip sonrası ötenazi yapıldı. Histopatolojik olarak akut inflamasyon, ortalama inflamasyon şiddeti skoru, sinoviyal metaplazi, ortalama dev hücre reaksiyonu odak sayısı, ortalama mast hücre sayısı ve ortalama kapsül kalınlığı incelendi. Ortalama mast hücre sayısı, ortalama kapsül kalınlığı, ortalama inflamasyon şiddeti skoru en düşük kromolin sodyum grubunda saptandı. Hücresel sinoviyal metaplazi bulunan sıçan sayısı en fazla kromolin sodyum grubundaydı. Kromolin sodyumun, mast hücresinden salınan proinflamatuar mediatörleri durdurduğu için, kapsül kontraktürü profilaksisinde %0.9 serum fizyolojik, montelukast, ve zafirlukasttan daha etkili olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Capsule contracture is a pathological condition caused by excessive fibrosis response to the breast implant. The mast cell is one of the key cells that stimulates this response with its proinflammatory mediators including but not limited to leukotriens, heparin, renin and histamin. Interruption of release of mast cell proinflammatory mediators is the basis for capsular contracture prophylaxis, although a precise prophylaxis scheme has not yet been defined. We hypothesized that cromolyn sodium, which is a mast cell membrane stabilizer, would prevent capsular contracture more effectively than leukotriene receptor antagonists histopathologically. In order to test this hypothesis an established rat implant model was used. Thirty rats were randomly divided into five groups containing six rats in each group. The rats in the control group received no intraperitoneal injections. The rats in the 0.9% physiological saline, cromolyn sodium, montelukast and zafirlukast groups received intraperitoneal injections. At the end of the fourth week, a smooth- surfaced round breast implant was inserted into the subpanniculus carnosus plane of each rat with a 2 cm incision at the level of the iliac bone. The rats were euthanized after 16 weeks of follow-up. Histopathologically, acute inflammation, inflammation severity, synovial metaplasia, giant cell reaction, mast cell count and capsule thickness were investigated. The mean number of mast cells, the mean capsule thickness and the mean inflammation severity were significantly the lowest and synovial metaplasia was found to be the highest in cromolyn sodium group. Cromolyn sodium was significantly more effective than saline, montelukast and zafirlukast in capsule contracture prophylaxis probably because of inhibition of release of proinflammatory mediators from the mast cell causing fibrosis.