Sıçan modelinde deri flebinin günlük izlemi ile kontraksiyon tavırlarının belirlenmesi
  1. Tez No: 132229
  2. Yazar: TAMER YAVAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
30 Özet Gevşek cilde sahip deney hayvanlarında meydana gelen derideki kontraksiyon canlı ve ölü alan hesaplamalarını zora sokan bir olgu olarak bilinmektedir. Bu çalışmada standart olan karın ada deri flebi modelinde nekroz ve yaşayan alanların davranışlarını belirlemek amacı ile günlük olarak takipleri yapılarak bu problemin aşılması amacıyla bir formül saptandı. Karın ada flebi ksifoiden pubise ve her iki midaksiller çizgi arasında olacak şekilde ve kasık yağ yastıklarda flepte kalacak şekilde planlanarak sağ derin epigastrik arter ve ven pediküllü olarak kaldırıldı. Çalışmada 2 grup oluşturuldu. 1. Grupta kaldırılan flepler her hangi bir ek fiziki veya kimyevi müdahale yapılmadan donör alanlarına dikildiler. Kontrol amaçlı planlanan ikinci grupta ise kontraksiyon oranım azaltmak amacı ile kaldırılan fleplerin yatağına steroid uygulaması yapılarak flepler yerlerine dikildiler. Deneklerin 8 gün boyunca 24 saat aralıklar ile sabit yatış pozisyonunda ve sabit yükseklikten fotoğrafları çekildi. Çekilen fotoğraflar üzerindeki hesaplamalar bilgisayar ortamında image 3 pro express analiz programı kullanılarak yapıldı. Her iki grupta da tüm alanlar ister canlı ister nekrotik olsun anlamlı bir şekilde kontrakte oldular. Her iki grupta da nekrotik alanlar canlı alanlara oranla istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha fazla kontrakte oldular. İki grup arasında konrtraksiyon açısından anlamlı bir fark bulunamadı. Her iki grupta da ister canlı olsun ister nekrotik tüm alanlardaki yüzey alanındaki küçülmeler grafiksel olarak doğrusal bir görünüm sergiledi. Bu doğrusal görünüm göz önünde bulundurularak 5. ve 7. Günlerdeki ölçümlere formül uygulandığında her bir alan için ayrı ayrı sabit değerlere ulaşıldı. Bu formül ve sabit değerler yardımı ile31 7. günde elde edilen sonuçların kontraksiyon öncesindeki karşılık geldiği değerlerine ulaşıldı. 7. Güne ait Nekroz/ Toplam alan değeri ile formül yardımı ile elde edilmiş olan kontraksiyon öncesine ait Nekroz /toplam alan oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farkın mevcut olduğu tespit edildi (p< 0,0001). Deneysel deri flebi modellerinde alan ölçümlerinde klasik yöntem olarak 7. gün değerleri dikkate alınır. Bununla beraber bu yöntem ile yapılan ölçümler fleplerdeki kontraksiyonlar sebebi ile tamamen yanıltıcı sonuçlar verecektir. Yani bu çalışmada elde edilmiş formül kullanılarak kontraksiyon öncesi değerlere ulaşmak mümkün olup bu değerlerin kullanılması daha doğru sonuçlar verecektir.
Özet (Çeviri)
32 Summary Contraction of experimental skin flaps in loose-skinned animals is well known phenomenon that complicate the calculations of survived and necrosed areas. In this study the necrotic and survived areas of standard abdominal island skin flaps were observed daily to explain their contraction behavior and mathematical formula has been developed. The abdominal island skin flap was based on the inferior epigastric neurovascular bundles, and it extended from pubis to xiphoid and between both midaxillary lines. The abdominal island skin flap was based on the right inferior epigastric neurovascular bundles and inguinal fat pad was included to the flap. Two groups were planned. In the first group all flaps were sutured to their donor area without any extra physical or chemical interference, in the second group which was planned as a control group, steroid was applied under the flaps to change the contraction rate. All experimental animals were followed by taking photograph from constant distance and position with 24 hours period for 8 day. Photographs were evaluated on the computer and image pro 3 express analyzing programe was used for measurement. The rate of contraction was significant in both areas survived and necrosed in both groups and also contraction rate was significantly higher in necrosed tissues in both groups. There was no statistically significant difference between contraction rate of two groups. All areas both necrotic or survived although contracts with different rates shows linear decrease in surface area measurements graphically. The formula was applied on the results of the 5th and 7th day measurements based on linear apperance on33 the graphics and constants were found out for survived and necrotic areas separately. By using the constants and the formula pre-contraction results of all areas have been calculated. Necrotic/ total flap ratios were significantly different when we compare the real measurements of the 7th day which is universally accepted trend, and precontraction results were found by the help of the formula (p< 0,0001) In the classicaly accepted method of area measurement in experimental skin flaps only the 7th day results are taken into consideration. However the interpretation of the results by this method is completely erroneous due to the fact that contraction rates of surviving and necrosed tissues are significantly differentThus by using the mathematical formula developed in this study pre-contraction values of the experimental skin flaps can be achived and the results can be interpreted with more accurate study results.