Elit teori bağlamında Hakkari milletvekilleri
Hakkari deputies in the context of elite theory
  1. Tez No: 646703
  2. Yazar: ÖZLEM KAYA ZİBEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Köken olarak“seçme”,“seçilme”anlamlarına gelen Elit sözcüğünün kullanımı 17. yüzyıla denk gelse de 20. yüzyıl da yaygınlık kazanmıştır. Vilfredo Pareto, Gaetano Mosca gibi aydınların geliştirdikleri teori başta olumsuzluk atfeden bir terim olmasına rağmen kendisini geliştirmeyi başarmıştır. Bu çalışma da, kolektif güçlerin, modernleşme hızının yavaş olduğu Hakkari'de etkilerinin olup olmadığı üzerinde durulmuştur ve özellikle çok partili yaşama geçişle birlikte toplumsal yaşamın önemli bir belirleyicisi olan, Hakkari ve çevresinde iki farklı konfederasyona sahip aşiretler özellikle çok partili yaşama geçişle birlikte bölge üzerindeki etkisini gözle görülür şekilde göstermiştir. Aşiretlerin rolü siyasi partilerin de dikkatini çekmiş ve adaylarını belirlemede etkili olmuştur. Ancak aşiretlerin herhangi bir ideolojiyi desteklemediklerini zamanla değişen koşullara bağlı olarak siyasi partileri desteklediklerini söylemek mümkündür. Aşiretlerin bölge üzerindeki etkileri, nasıl büyüdükleri, siyasi parti seçimlerinde aşiretlerin rolü ve günümüze olan etkileri yapılan görüşmelerle aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although the use of the word Elit, which means“to choose”and“to be elected”in origin, coincides with the 17th century, it has become widespread in the 20th century. Although the theory developed by intellectuals such as Vilfredo Pareto and Gaetano Mosca was a term that attributed negativity at first, it managed to improve itself. In this study, it is emphasized whether the collective forces have an effect in Hakkari, where the pace of modernization is slow, and especially the tribes with two different confederations, which are an important determinant of social life with the transition to multi-party life, especially with the transition to multi-party life, its influence on the region. showed visibly. The role of tribes has also attracted the attention of political parties and has been effective in determining their candidates. However, it is possible to say that the tribes do not support any ideology but they support political parties depending on the conditions that change over time. The influence of tribes on the region, how they grew up, the role of tribes in political party elections and their effects on the present day were highlighted through interviews.