4 - 24 ay çocuklarda demir profilaksisine uyumun anemi gelişimine etkisi
Iron supplementation in 4-24 months of children effect on development of anemia
  1. Tez No: 646727
  2. Yazar: GAMZE AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA BALTALI HIDIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Demir eksikliği anemisi tüm dünyada özellikle gelişmekte olan ülkelerde en sık nutrisyonel eksiklik olup, demir eksikliğinin çocuklarda oluşturduğu fiziksel ve kognitif değişiklikler üzerine olumsuz etkilerinin önlenmesi, ileri yaşam sağlığı açısından önemlidir. Bu çalışmada 4-24 ay çocuklarda profilaksi kullanım ve anemi oranlarına bakmak, etkileyen faktörleri araştırmak amaçlanmıştır. Materyal-Metod: Kesitsel tanımlayıcı nitelikteki araştırma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yürütüldü. Çalışmanın evrenini, 2019 yılı Ekim- 2020 yılı Şubat aylarında Çocuk Sağlığı ve İzlem Polikliniği'ne başvuran ebeveynler ve onların 4-24 aylık çocukları oluşturdu. Anket çalışmasına katılmayı kabul eden kan sayımı verilerine ulaşılan 300 ebeveyn çalışmaya dahil edildi. Ebeveynlere sosyodemografik özellikler, çocuğun yaşı, cinsiyeti, takiplerine düzenli başvurup başvurmadığı, beslenme özellikleri, profilaktik demir ilacı türü, başlama zamanı, dozu, kullanım şekilleri ve yan etkilerine ilişkin soruları kapsayan 29 soruluk bir anket uygulandı. Elde edilen veriler Shapiro Wilk ve Levene Testi, veri analizi yapılırken, iki grup karşılaştırması için Bağımsız 2 grup t testi, önşartlar sağlamadığında ise Mann Whitney-U testi kullanıldı. Kategorik veriler Fisher's Exact Test ve Ki Kare testi ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Iron deficiency anemia is the most common nutritional deficiency in the world, especially in developing countries, and preventing the negative effects of iron deficiency on physical and cognitive changes in children is important for advanced life health. In this study, We aimed to investigate the relationship between anemia rates and iron supplementation and the affecting factors in 4-24 months children. Material-Method: The cross-sectional descriptive study was carried out at the Health Sciences University Izmir Tepecik Training and Research Hospital. The universe of the study was composed of the parents and their 4-24-month-old children who applied to the Child Health and Follow-up Polyclinic between October 2019 and February 2020. 300 parents who agreed to participate in the survey study were included in the study. A questionnaire consisting of 29 questions was applied to the parents, which included questions about sociodemographic characteristics, age, gender of the child, whether he applied for follow-ups regularly, nutritional characteristics, type of prophylactic iron drug, starting time, dosage, usage patterns and side effects. The data obtained were Shapiro Wilk and Levene Test, while analyzing the data, Independent 2 group t test was used for the comparison of the two groups, and the Mann Whitney-U test was used when the prerequisites were not met. Categorical data were analyzed with Fisher's Exact Test and Chi-Square test.