Oral antidiyabetik kullanan tip 2 diyabetes mellitus hastalarında sağlık okuryazarlığı düzeyi ve olumsuz insülin tedavisi algısının diyabet prognozuna etkisi
Effects of the health literacy levels and insulin treatment perceptions of TYPE 2 diyabetes mellitus patients using oral antidiabetic on prognosis of diabetes mellitus
  1. Tez No: 646726
  2. Yazar: LÜTFULLAH AYANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışmada, oral antidiyabetik kullanan tip 2 diyabetes mellitus (DM) hastalarının sağlık okuryazarlığı düzeyleri ve insülin tedavi algılarının glisemik kontrol durumları ve diyabet komplikasyonlarına etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Haziran 2020 -Temmuz 2020 tarihleri arasında Kartal 9 Nolu Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran, oral antidiyabetik kullanan 159 yetişkin tip 2 diyabet hastası ile yürütülmüştür. Katılımcılarla yüz yüze görüşme yöntemiyle, sağlık okuryazarlık düzeylerini belirlemek için 'Türkiye Sağlık Okuryazarlık Ölçeği-32 (TSOY-32), insüline karşı olumlu ya da olumsuz algılarını belirlemek için 'İnsülin Tedavisi Değerlendirme Ölçeği (ITASTr) ve sosyodemografik verileri içeren anket formu kullanılmıştır. Hastaların glisemik kontrol durumlarının değerlendirilmesinde aile sağlığı merkezi ya da e-nabız sisteminde kayıtlı son HbA1c değerleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to examine the effects of the health literacy levels and insulin treatment perceptions of type 2 DM patients using oral antidiabetic on glycemic control status and diabetes complications. Materials and Methods: The study was conducted with 159 adult type 2 diabetic patients using oral antidiabetic agents who applied to Kartal No.9 Family Health Center between June 2020 and July 2020. With a face-to-face interview with participants a queationnaire containing Turkey Health Literacy Scale-32 (TSOY-32), Insulin Therapy Evaluation Scale (ITASTr) and sociodemograhic data was used to determine health literacy levels and positive or negative perceptions towards insulin. The last HbA1c values recorded in the family health center or e-nabiz system were used to evaluate the glycemic control status of the patients.