Akciğer adenokanserli olgularda immunohistokimyasal olarak neuronatin pozitifliğinin beyin metastazı gelişimi yönünden prognostik önemi
The prognostic importance of neuronatin positivity asimmunohistochemical in patients with lung adenocarcinomas in the development of brain metastasis
  1. Tez No: 646740
  2. Yazar: HATİCE BAŞARAN GÖKŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ GALİP YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Patoloji, Oncology, Pathology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Akciğer adenokarsinom tanılı hastalarda, neuronatin (NNAT) proteinin beyin metastazı oluşumu açısından prognostik önemini incelemektir. Materyal ve Metod: 2014-2017 yılları arasında radyoterapi (RT) almış akciğer adenokarsinom hastaları tarandı. Tedavi verilmiş yaklaşık 200 hastalık gruptan, 66 tanesi çalışmaya dahil edildi. 33 (%50) tanesi beyin patolojisine sahip, 33 (%50) tanesi akciğer patolojisine sahip toplam 66 hasta retrospektif olarak incelendi. Bu hasta grubu; yaş, cinsiyet, evre, T evresi, N evresi, tanı anında beyin metastazı olması, ekstrakranial metastaz durumu, beyin metastazı sayısı, beyin metastazı lokalizasyonu, radyoterapi öykülerinden oluşan klinik faktörler ve NNAT-IRS (immün-reaktivite skoru), nükleer pozitiflik durumundan oluşan patolojik faktörler açısından analiz edildi. NNAT-IRS primer akciğer patolojili grupta >100, intrakranial patolojili grupta >75 pozitif immün-reaktivite olarak kabul edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: To search the prognostic significance of the neuronatin (NNAT) protein diagnosed with lung adenocarcinoma in the formation of brain metastasis. Matherial and Method: Pulmonary adenocarcinoma patients who received radiotherapy (RT) between 2014-2017 were screened. Of the approximately 200 patients, 66 were included in the study. A total of 66 patients, 33 (50%) with brain pathology and 33 (50%) with lung pathology, were analyzed retrospectively. This patient group was evaulated in terms of clinical factors consisting of age, gender, stage, T stage, N stage, presence of brain metastasis at the time of diagnosis, extracranial metastasis status, number of brain metastases, location of brain metastases, radiotherapy history. Additionaly NNAT-IRS (immune-reactivity score), nuclear positivity criterias were analyzed in terms of pathological factors.