Orta dayanağa sahip diş üstü sabit protetik restorasyonların değerlendirilmesi
Evaluation of tooth supported fixed prostheses with pier abutment
- Tez No: 646742
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL KURT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Diş üstü sabit protetik restorasyonlar, günümüzde diş eksikliğinin tedavisinde en sık kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. Bu çalışmanın amacı; orta dayanağa sahip diş üstü sabit protetik restorasyonların protetik, periodontal, radyografik ve klinik bulgularını değerlendirip zaman içindeki bu değerlerin değişimlerini gözlemlemektir. Çalışmamıza 24 hasta dahil edilmiş olup bu hastalardan iki kez ölçüm yapılmıştır. Bu iki ölçümler arası süre 12 ay öncesi ve 12 ay sonrası olacak şekilde değerlendirilerek analizleri yapılmıştır. İstatistiksel analizler, IBM SPSS Statistical Software programında (version 21; IBM, Armonk, NY) yapılmıştır. Bu analizlerde yaş, cinsiyet, dayanaklar arası mesafe, köprü açısı, oklüzyon türü, karşıt ark türü, dişlerin vitalitesi, yapışık dişeti miktarı, kök boyu, restorasyon boyu gibi parametrelerin dayanak dişlerin dişeti cep miktarındaki, gingival indeksteki, dişeti kanama indeksindeki, plak indeksindeki, klinik ataşman kaybı değişimleriyle, seramik kırığı ile ve komplikasyonlarla olan ilişkileri değerlendirilmiştir. Bulgular sonucunda; Yaş faktörünün dayanak dişlerin dişeti cep miktarı, gingival indeks, kemik miktarındaki değişimler ile; cinsiyet faktörünün gingival indeks ile; dayanaklar arası mesafe faktörünün dişeti cep miktarı, plak indeksi ve kemik miktarı değişimi ile; köprü açısı faktörünün kemik miktarı değişimi ile; vitalite faktörünün diş eti cep miktarı ve gingival indeks ile, yapışık diş eti miktarı faktörünün gingival indeks ile, kök boyu faktörünün plak indeksi ile, restorasyon boyu faktörünün de plak indeksi ile istatistiksel anlamda ilişkisi bulunmuştur. Çalışmamızın verilerine göre, rijit bağlantılı sabit protetik restorasyon uygulanan hastalardaki klinik ataşman kaybı, periodontal hastalıkların meydana gelmesi ya da restorasyona ait komplikasyonların ortaya çıkmasında, yapılan kontrollerde kaydedilen değişimlerle aralarında literatürle uyumlu olan ve literatüre yeni bilgi kazandırma niteliğinde bulgular tespit edilmiştir. Bu nedenle non-rijit bağlantılı restorasyonların daha komplike laboratuvar çalışması gerektirmesi nedeniyle, klinik ve radyolojik komplikasyonların restorasyon tipiyle kesin bir ilişkisi olmadığını düşündüğümüz çalışmamıza dayanarak, rijit bağlantılı sabit protetik restorasyonların laboratuvar pratiğinde daha avantajlı olacağını düşünmekteyiz. Bununla birlikte, bu iki tip sabit protetik restorasyonların birbirlerine olan üstünlüklerini değerlendirmek amacıyla, toplum genelini yansıtacak daha fazla sayıda hasta ile, kontrol süre ve sıklığının daha fazla olduğu ileri çalışmalara da ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, tooth supported fixed prostheses are one of the most commonly used treatment methods in the treatment of dental deficiency. The purpose of this study; to evaluate the prosthetic, periodontal, radiographic and clinical findings of the tooth supported fixed prosthetic restorations and to observe the changes in these values over time. 24 patients were included in our study and two measurements were made from these patients. The period between these two measurements was evaluated 12 months before and 12 months later and analyzed. Statistical analyzes were performed in IBM SPSS Statistical Software program (version 21; IBM, Armonk, NY). In these analyzes, parameters such as age, gender, distance between the abutments, bridge angle, occlusion type, opposite arc type, vitality of the teeth, amount of attached gingiva, root length, restoration length, gingival pocket amount of the abutment teeth, gingival index, gingival bleeding index, plaque index, their relationship with clinical attachment loss changes, ceramic fracture and complications were evaluated. According to the data of our study, findings that are compatible with the literature and provide new information to the literature in terms of clinical loss of attachment, occurrence of periodontal diseases or complications related to restoration in patients who underwent rigid fixed prosthetic restoration, and the changes recorded in the controls performed. For this reason, we believe that rigid fixed prosthetic restorations will be more advantageous in laboratory practice, since non-rigid restorations require more complicated laboratory work, and we believe that clinical and radiological complications do not have a definite relationship with the type of restoration. However, in order to evaluate the superiority of these two types of fixed prosthetic restorations to each other, further studies are needed, with more patients to reflect the general population, with more control time and frequency.