Perkutan patent foramen ovale kapama uygulanan hastaların uzun dönem takiplerinde işlemin güvenlik ve etkinliği
Safety and efficacy of percutaneous patent foramen ovale closure procedure on long term follow up
  1. Tez No: 646743
  2. Yazar: MERT PEHLİVAN ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM NAZLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Serebrovasküler olay (SVO), dünyada meydana gelen ölümlerin en sık 2. sebebi, sakatlıkların ise en sık 3. sebebi olarak önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bu SVO'ların %20'si kriptojenik inme grubunda olup, bu grupta patent foramen ovale(PFO)'nin patofizyolojik önemi gün geçtikçe artmaktadır. SVO sıklığına ek olarak PFO'nun toplumun %25'inde görüldüğü düşünüldüğünde PFO kapama tedavisinin önemi anlaşılabilir.Bu nedenle , bu çalışmada önemi gittikçe artan bu tedavinin etkililik ve güvenliliğini retrospektif olarak değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamızda ortalama takip süresi 5.9 yıl olmak üzere, başarılı perkütan PFO kapama işlemi yapılan 55 hasta değerlendirilmiştir. Perop ve postop süreçte işlem ilişkili komplikasyon gelişen hasta sayısı 7 olup(%13), sadece 2 hastada kardiyak tamponad olmak üzere majör komplikasyon görülmüştür. PFO kapama yapılan hastaların hiçbirinde işlem ilişkili mortalite saptanmamıştır. PFO kapama ardı takiplerde rekürren SVO saptanan hasta sayısı ise %10.9 'dur. Postop dönemde rekürren SVO görülen hastaların preop dönemde hesaplanan RoPE skoru ortalaması 7±2, rekürren nörolojik hadise görülmeyen grubun ortalaması 5±1'dir ve bu fark istatistiksel olarak anlamlıdır(p=0,040). Postop kontrollerde epitelizasyonla pozitif kontrastlanma oranı zamanla giderek azalmıştır. Negatif kontrast geçişi olan grupta %8 oranında rekürren postop SVO görülürken , pozitif kontrastlanma olan grupta bu oran %66'dır(p:0,029). Antiagregan tedavinin kesilerek düzensiz kullanılmış olduğu grupta postop takiplerde %66 oranında(2 hasta) SVO görülmüşken , bu oran antiagregan tedavinin düzenli kullanıldığı grupta % 8(4 hasta)'dir( p:0,029). Sonuç olarak perkutan PFO kapama işlemi perop mortalite görülmemesi ve düşük majör komlikasyon oranıyla güvenli bir işlemdir. Postop takiplerde rekürren SVO görülen hasta grubunda bu durum rezidü şant, yüksek RoPE skoru ve tedavi uyumsuzluğu ile ilişkilendirilmiştir. Postop rezidü şantı olan hastalarda tekrar girişim kararında RoPE skoru gelecek vadeden bir değişkendir.
Özet (Çeviri)
As the second leading cause of death and the third leading cause of disability, cerebrovascular accident (SVA) is an important public health problem. While %20 of SVA patients are named criptogenic after appropriate evaluation, in this group pathophysiologic importance of patent foramen ovale(PFO) increases day by day. In addition to high burden of SVA,if it is considered that the PFO prevalance is %25 in public, importance of percutaneous PFO closure would be more clear. Hence , in our study we aimed to evaluate efficacy and safety profile of this increasingly important procedure retrospectively. 55 patients who were succesfully undergone a percutaneous PFO closure with mean follow up duration of 5.9 years has been evaluated in our study. In peroperative and postoperative period number of patiens who were established to have procedure related complications is 7(%13), only two of them are major complications that found to be cardiac tamponade. No procedure related mortality was found in PFO closure patients. The percentage of recurrent SVA in PFO closure patitents during postoperative follow up is %10.9 .Mean RoPE score of patients who suffers from postop recurrent SVA is 7±2, on the other hand mean RoPE score of patients without postoperative recurrent SVA is 5±1 and the difference of mean RoPE scores between these groups are statistically significant(p=0,040). In postoperative controls, thanks to epithelization, percentage of contrast positive patients has been descreased with the course of time. While the percentage of recurrent postop SVA in contrast negative group is %8, it is %66 in contrast positive group(p:0,029). In the (2 patients)%66 of patients with poor adherence to antiagregan treatment postoperatively recurrent SVA has been detected; but in patients with appropriate treatment adherence this recurrent SVA ratio is only %8(4 patients) ( p:0,029). Consequently, with no peroperative mortality and low major complication ratio , percutaneous PFO closure is safe procedure. According to our study results, postoperative recurrent SVAs are associated with reisudal shunt, high RoPE score and poor treatment adherence. In the context of making a decision for reoperation in patients with postoperative residuel shunt, RoPE score is promising indicator.