Cihazdan cihaza haberleşmede girişim engelleme performans analizi
Performance analysis of interference cancellation in device-to-device communication
  1. Tez No: 646762
  2. Yazar: MERYEM TAŞER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA NAMDAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF BAŞGÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Cihazdan cihaza haberleşme, kullanıcıların baz istasyonu olmadan haberleşmesidir. Bu durum, baz istasyonunda oluşan trafiği azaltmaktadır. Aynı zamanda, yüksek veri hızı, pil tüketimi ve spektrumun verimli kullanımına ilişkin avantajları vardır. Cihazdan cihaza haberleşmede, hücresel kullanıcılar cihazdan cihaza haberleşme kullanıcılarına girişim oluşturmaktadır. Bu çalışmada, girişimi önlemek için iki sistem incelenmiştir. Sistemlerden birinde kaynak tahsisi ve mod seçimi ile eşit güç paylaşımı kullanılmıştır. Kaynak tahsisi ve mod seçimi parçacık sürü optimizasyonu algoritması ile sağlanmıştır. Diğer sistemde ise girişim sınırlı alan oluşturulmuştur. Girişim sınırlı alanda cihazdan cihaza haberleşme kullanıcısı ile hücresel kullanıcı arasında oluşan girişime bir sınır getirilmiştir. Bu girişim sınırını geçen hücresel kullanıcı girişim sınırlı alanın dışında kalmaktadır. Cihazdan cihaza haberleşme çiftinin, girişim sınırlı alanda bulunan hücresel kullanıcılardan hangi hücresel kullanıcının kaynağından yararlanacağını seçmek için yarı ortogonal kullanıcı seçim algoritması tanımlanmıştır. Bu iki sistem yol kaybı üssü, hücresel kullanıcı sayısı, cihazdan cihaza haberleşme kullanıcı sayısı bakımından incelenmiştir. İki sistemde de hedef, girişimi azaltıp toplam kullanıcı hızını arttırmak şeklindedir.
Özet (Çeviri)
Device-to-device communication is the communication of users without a base station. This reduces the traffic on the base station. It also has advantages in terms of high data rate, battery consumption, and efficient use of the spectrum. In device-to-device communication, cellular users create interference to the device-to-device communication users. In this study, two systems were examined to prevent interference. Equal power-sharing is used in one of the systems with resource allocation and mode selection. Resource allocation and mode selection are provided by particle swarm optimization algorithm. In the other system, the interference-limited area has been created. In the interference-limited area, a threshold is imposed on the interference between the device-to-device communication user and the cellular user. The cellular user who crosses this interference boundary is outside the interference-limited area. A semi-orthogonal user selection algorithm has been defined to select which cellular user will benefit from the device-to-device communication pair from the cellular users in the interference-limited area. These two systems are examined in terms of path loss exponent, number of cellular users, number of device-to-device communication users. In both systems, the goal is to reduce interference and increase the total user rate.