Bir otomotiv yan sanayi işletmesinde hücresel üretim sistemi tasarımı ve çok amaçlı çizelgeleme problemi çözümü
Cellular manufacturing system desing and multi-objective scheduling problem solution in an automotive supplier industry enterprise
- Tez No: 646771
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK KIRIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Küreselleşen dünyada işletmeler, hem varlıklarını sürdürmek hem de müşteri gereksinimlerini karşılayabilmek için, maliyetlerini azaltma yoluna başvurmaktadırlar. İşletmelerin maliyetlerinin büyük çoğunluğu, sanıldığı üzere genel giderler ve işçilik giderlerinden oluşmamaktadır. Kullanılan üretim sistemi ve uygulamadaki hatalar, göze batmayan bir maliyet olarak düşünülse de, yapılan çalışmalarda genellikle, bunun en yüksek maliyet kalemi olduğu düşünülmektedir. Artan rekabet ortamındaki işletmeler, tüm maliyet kalemlerinden kurtulmak ve karlılığını sürdürmek için tüm israflarını azaltmak hatta yok etmek isterler. Bu amaçla, üretim sistemlerinde uygun değişiklikler yapmak için çalışma yapmaktadırlar. Hücresel üretim sistemi, benzer parçaları ve makineleri gruplayarak ve her grupta bir parça ailesinin üretilmesini sağlayarak, verimlilik artışı, taşıma sürelerinde kısalma, süreç içi stoklarda azalma gibi avantajlara sebep olmaktadır. Bu sebeple, hem araştırmacılar hem de uygulayıcılar için ilgi gören bir üretim sistemi olmuştur. Bu çalışmada, otomotiv yan sanayide faaliyet gösteren bir işletmedeki sürece göre yerleşime sahip olan bir üretim bölümü için hücresel üretim sistemi tasarım önerisi yapılmıştır. Çalışmanın amacı; ürünlerin benzerliklerine göre gruplandırılması ile tamamlanma sürelerinde kısalma sağlayarak müşterinin taleplerine hızlı cevap verebilmek ve aynı sürece sahip parçaların aynı akışı takip ederek üretim miktarında artış sağlamaktır. Parça ve makine atamasının yapılmasında Derece Sıralamasıyla Kümelendirme (ROC) Yöntemi kullanılmıştır. Daha sonra oluşturulan her hücre için çok amaçlı karma tam sayılı programlama modeli oluşturulmuş ve toplam gecikme ile ortalama tamamlanma zamanını enküçüklemek amaçlanmıştır. Çok amaçlı problemin çözümünde ise epsilon kısıt ve ağırlıklı toplam skalerleştirme yöntemi kullanılmıştır. Dinamik bir yapıya sahip olan problemin, işletme için kalıcı çözüm getirebilmesi ve kullanıcı kolaylığı sağlaması amacıyla bir bilgi sistemi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In a globalizing world, enterprises are seeking to reduce their costs in order to sustain their assets and meet customer demands and complaints. The vast majority of the costs of the enterprises do not consist of general expenses and labor costs, as expected. Although the production system used and the errors in implementation are considered as an inconspicuous cost, it is generally thought that this is the highest cost item in the studies conducted. Enterprises in an increasingly competitive environment want to reduce or eliminate all their waste to minimize all cost items and maintain their profitability. To this end, they are working to make appropriate changes to their production systems. The cellular manufacturing system creates advantages such as increased productivity, shortened transport times, and reduced work-in-process stocks by grouping similar parts and machines and ensuring that a family of parts is produced in each group. For this reason, it has recently become a manufacturing system that has attracted attention for both researchers and practitioners. In this study, a cellular manufacturing system has been desinged for a manufacturing division based on the process in an enterprise operating in the automotive supplier industry. The aim of the study is to provide minimizing of completion times by grouping the products according to their similarities and to respond to customer demands quickly. Rank Order Clustering (ROC) Algorithm has been used in the assignment of parts and machines. Then, a multi-objective mixed integer programming model was created for each cell and it was aimed to minimize the total delay and mean completion time. In solving the multi-objective problem, epsilon constraint and weighted total scalarization method were used. A knowledge system has been proposed for the problem, which has a dynamic structure, to provide a permanent solution for the enterprise and to provide user convenience.