Otomotiv sanayi işletmesinde fiziksel risk etmenlerinin değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
A research on the evaluation of phiysical risk factors in automotive industry operaion
- Tez No: 541120
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİKRİ EGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Dünya hızla değişmekte ve bunun en önemli sebebi de hiç şüphesiz teknolojidir. Teknolojideki gelişim ve değişim son 300 yılda hızlı bir oluşum geçirmiştir. Bilhassa son 50 yılda inanılmaz bir hızarlara ulaşan Teknolojik gelişimler insanlık tarihi boyunca sürekli devam ederek, Rönesans ile birlikte bilimden daha da fazla yararlanmaya başlanmıştır. Bu bilimin ışığında makineleşme ile birlikte gelişmeler sayesinde çalışanların ergonomik değişim sayesinde psikolojik refahı ve üretkenliği üzerindeki etkisi uzun zamandır devam eden bir araştırma konusudur ve geçmiş literatürdeki sayısız çalışma ergonomik değişimin çalışanların refahı ve verimliliğini nasıl etkilediğini araştırmaktadır. Günümüz dünyasında, Otomotiv sanayi oluşturduğu katma değer ve sağladığı istihdam olanağıyla gerekse de üretimde kullandığı girdileri tedarik ettiği sektörlerle gerçekleştirdiği yakın iş birliği sebebiyle ülke makroekonomideki çekici güç sektörlerden başında gelmektedir. Bu tesislerin kurulması iş sağlığı ve güvenliğinin amacı olan çalışanların sosyal, fiziksel ve ruhsal sağlığını iş ortamlarında bozulmasını engellemeye yönelik olarak tanımlanan durumu da beraberinde getirmiştir. Çalışanların, çalışma ortamlarında maruz kaldıkları riskler mevcuttur. Bu risklerden bir kısmı fiziksel risk etmenleri başlığı altında toplanan tehlikelerdir. Bu çalışmada, Mersin'de faaliyetlerine devam eden bir otomotiv yan sanayi tesisinde çalışanların maruz kaldıkları fiziksel risk etmenleri araştırılmıştır. Çalışanların maruz kaldıkları fiziksel risk etmenlerinin ölçümleri yapılmış alınan önlemler irdelenmiş ve alınabilecek olan önlemler işletmeye öneriler halinde sunularak çalışma ortamları güvenli hale getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The world is changing rapidly, and the most important reason for this is undoubtedly technology. The development and change in technology has been rapid in the last 300 years. Especially in the last 50 years, technological developments that have reached incredible speeds have been continuing throughout the history of mankind and have begun to benefit even more from science together with Renaissance. In the light of this science, the psychological well-being and the impact on productivity through long-term research due to the ergonomic change of employees through improvements with mechanization and the numerous studies in the past literature are investigating how ergonomic change affects the welfare and productivity of employees. In today's world, the attractive power of the country's macroeconomics is at the forefront of the sectors due to the added value created by the automotive industry and the employment it provides, as well as the close cooperation it has made with the sectors it supplies. The establishment of these facilities also brought about the situation defined as preventing the deterioration of the social, physical and mental health of the employees, whose job health and safety is the aim, in the business environment. Employees are exposed to risks in work environments. Some of these risks are those that are aggregated under the heading Physical Risk Factors. In this study, the physical risk factors to which workers are subjected in an automotive supplier industry facility which is continuing their activities in Mersin have been investigated. Measurements of the physical risk factors to which workers are exposed have been examined and the measures taken have been examined and the measures that can be taken have been presented as a suggestion to operate and the working environments have been tried to be secured.