Patates ileri ıslah hatlarının morfolojik ve tarımsal özellikleri ile bazı virüslere dayanıklılıklarının belirlenmesi
Determination of morphological and agricultural traits, and resistance to some viruses of potato advanced breeding lines
  1. Tez No: 646788
  2. Yazar: SAMED KONUCUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Ziraat, Genetics, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Genetik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma 2018 yılında 12 patates ıslah hattı ile 3 standart çeşidin Niğde koşullarındaki verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi ile üç önemli virüs hastalığına (PVY, PLRV ve PVX) dayanıklılıklarının belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Hat ve çeşitler virüslere dayanıklılıklarının belirlenmesi için beş SSR markörü (5Rx1, 106Rx2, UBC684AC600, STM0003, RYSC3) kullanılarak taranmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda, denemeye alınan hat ve çeşitlerin incelenen özellikler açısından önemli farklılıklar gösterdiği belirlenmiştir. Ortalama yumru verimi 49.87 (MEÇ1407.08) - 21.69 (Agria) t/ha arasında değişim göstermiştir. Denemeye alınan 12 ıslah hattından tamamının Agria standart çeşidinden, 11 tanesinin Melody standart çeşidinden ve 10 tanesinin de Van Gogh standart çeşidinden daha yüksek yumru verimine sahip olduğu belirlenmiştir. Moleküler markör analizleri sonucunda tüm genotiplerin PVY ve PVX virüslerine dayanıklılık genlerine sahip olduğu; MEÇ1407.17, MACAR1406.04, MACAR1406.07 ıslah hatları ile VanGogh çeşidinin ise PLRV'ye hassas olduğu belirlenmiştir. Islah hatlarından MEÇ1407.08, MEÇ1405.06, MEÇ1407.17 kodlu hatların yüksek yumru verimi ve her üç virüse (PVY, PVX ve PLRV) de dayanıklılık özelliği ile ön plana çıktığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in 2018 to determine yield and quality traits, and resistance to three important virus (PVY, PVX, PLRV) diseases of 12 potato advanced breeding lines and 3 standard cultivars in Nigde conditions. All breeding lines and cultivars were screened for resistance to three viruses usingfive SSR markers (5Rx1, 106Rx2, UBC684AC600, STM0003, RYSC3). It was determined that all breeding lines and cultivars were significantly different for all evaluated traits. Mean tuber yield values were ranged from 21.69 t/ha (Agria) to 49.87 t/ha (MEÇ1407.08). Majority of breeding lines showed outstanding performance in tuber yield, and all breeding lines have higher yields than standard cultivar cv. Agria while 11 of breeding lines gave higher yields than cv. Melody and 10 of breeding lines gave higher tuber yields than cv. Van Gogh. Molecular marker analysis revelaed that all breeding lines and cultivars have resistance genes for PVY and PVX while the breeding lines MEÇ1407.17, MACAR1406.04, MACAR1406.07 and cv. Van Gogh were susceptible to PLRV. The breeding lines MEÇ1407.08, MEÇ1405.06, MEÇ1407.17 were found as promising cultivar candidates due to their high tuber yield and resistance to all three viruses (PVY, PVX and PLRV).