Radyoterapide kullanılan cerrobend bloklara alternatif olarak geliştirilen koruyucu blokların gama ışını geçirgenliklerinin deneysel sonuçlarıyla simülasyon sonuçlarının karşılaştırılması
The comparision of gamma-rays transmissions between measurement and simulation obtained wi̇th the protective blocks developed as an alternative to the cerrobend blocks used in radiotherapy
  1. Tez No: 646796
  2. Yazar: HAZAL BURCU SARAÇ KÜREM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY YAVUZKANAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Physics and Physics Engineering, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Radyoterapi, günümüzde dünya çapında bir hastalık olan kanserin en önemli tedavi yöntemlerinden biridir. Radyoterapi sırasında ışınlanan alan içindeki kritik organların ve sağlıklı dokuların korunması esastır. Bu nedenle her hastaya özel olarak yapılan cerrobend blok (lipowitz alaşımı) hastanelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Standart cerrobend bloğunun gama ışını iletimleri ile çeşitli sayıda saf kurşun bilyeler eklenerek oluşturulan yeni tasarlanmış cerrobend blokların gama radyasyonunu geçirme oranları daha önce deneysel olarak karşılaştırılmıştır. Dr.Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, çeşitli radyasyon alanı boyutları için Alcyon II model Co-60 tedavi cihazı ile Farmer tip 0,6 cc iyon odası, PTW Unidos Dozimetre ve katı fantom kullanılarak deneysel ölçümler gerçekleştirilmiştir. Bu tez çalışmasında Geant4 tabanlı GATE simülasyon programı kullanılarak deneysel ortamın koşulları modellenmiş ve elde edilen doz değerleri, deneysel olarak ölçülen radyasyon doz değerleri ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca, XCOM yazılımından teorik olarak elde edilen doğrusal zayıflama katsayısının değerleri, deney ve simülasyonla elde edilen değerlerle uyumlu olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Radiotherapy is one of the most important treatment methods of cancer, which is a worldwide disease today. It is essential to protect critical organs and healthy tissues in the irradiated area during the radiotherapy. For this reason, cerrobend block (lipowitz alloy) specially made for each patient is widely used in hospitals. The gamma radiation transmission rates of newly designed cerrobend blocks, which were created by adding various numbers of pure lead balls with the gamma-ray transmission of the standard cerrobend block, were compared experimentally before. Experimental measurements were performed at Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Oncology Training and Research Hospital for various radiation field sizes using Alcyon II model Co-60 treatment device with Farmer type 0.6 cc ion chamber, PTW Unidos Dosimeter and solid phantom. In this thesis, the dose values obtained by defining the experimental conditions in the Geant4 based GATE simulation program were compared with the experimentally measured radiation dose values. In addition, the values of the linear attenuation coefficient obtained theoretically from the XCOM software were found in accordance with the values obtained by experiment and simulation.