Cam lifi kullanımının betonun mekanik özeliklerine ve korozyon dayanıklılığına etksi
The effect of glass fiber usage on mechanical properties and corrosion durability of concrete
- Tez No: 646884
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Beton gibi çimento esaslı malzemelerin çekme dayanımları düşüktür. Bu olumsuz etkiyi ortadan kaldırmak için betona sentetik veya doğal lifler ilave edilir. Betona liflerin ilave edilmesi ile genellikle çimento matrisinde oluşan çatlakların kontrolsüz bir şekilde ilerlemesi önlenir. Yapılan tez çalışmasında, cam lifi kullanımının betonun mekanik özeliklerine ve beton içerisindeki donatının korozyon performansına etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada kontrol karışımı ve % 1, 2, 3 oranlarında cam lif katkılı karışım yapılarak beton numuneleri üretilmiştir. Ayrıca betonun dayanıklılık özeliklerini belirlemek için donatılı beton numuneleri üretilmiştir. Mekanik, fiziksel ve dayanıklılık deneylerine tabi tutulacak beton numuneleri standart kür ortamında (su kürü) küre tabi tutulmuştur. Beton numuneler üzerinde fiziksel olarak birim ağırlık, ultrases geçiş süresi deneyi mekanik olarak yüzey sertliği, basınç, yarmada çekme, eğilmede çekme deneyi dayanıklılık olarak ise elektriksel direnç deneyi yapılmıştır. Donatılı beton numuneleri üzerinde ise hızlandırılmış korozyon ve yarı hücre potansiyeli deneyleri yapılmıştır. Çalışmada üretilen kontrol ve cam lif katkılı beton serilerinin korozyon etkisi altında meydana gelen değişimler ile mekanik ve fiziksel özeliklerindeki değişimler incelenmiştir. Beton karışımında cam liflerin kullanılması ile referans betona göre yarmda çekme ve eğilmede çekme dayanımlarında artış görülmüştür. Ayrıca beton karışımında cam liflerin kullanılması, koroyzon dayanıklılığını bir miktar artırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Tensile strength of cement-based materials such as concrete is low. To eliminate this negative effect, synthetic or natural fibers are added to the concrete. By adding the fibers to the concrete, the uncontrolled progression of cracks in the cement matrix is generally prevented. In the thesis study, it was aimed to investigate the effects of glass fiber usage on the mechanical properties of concrete and corrosion performance of reinforcement in concrete. In the study, concrete samples were produced by making a control mixture and % 1, 2, 3 glass fiber added mixture. In addition, reinforced concrete samples were produced to determine the durability properties of concrete. Concrete samples that will be subjected to mechanical, physical and durability tests were cured in a standard curing environment (water curing). Physical test was performed on concrete samples as unit weight, ultrasound transition speed mechanically tests, surface hardness, compressive strenght, splitting tensile strenght, flexural tensile strenght, and electrical resistance test was performed for durability. Accelerated corrosion and half cell potential experiments were carried out on reinforced concrete samples. The changes occurring under the influence of corrosion of the control and glass fiber reinforced concrete series produced in the study and the changes in their mechanical and physical properties were examined. With the use of glass fibers in the concrete mix, there was an increase in splitting tensile strenght and flexural tensile strenght compared to reference concrete. İn addition, the use of glass fiber in the concrete mixture to slightly increase the resistance of corrosion.