Kültürel sermayenin yeniden üretimi bağlamında Pierre Bourdieu ve sosyolojisi: Atatürk Üniversitesi intern doktorları üzerine bir inceleme
Pierre Bourdieu and his sociology in the context of reproduction of cultural capital: An investigation on Atatürk University's intern doctors
- Tez No: 646885
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metodoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Pierre Felix Bourdieu, çalışmaları ve özgün kavramları ile sosyal bilimler içerisinde önemli bir yeri işgal etmektedir. Bourdieu, 35 yılı aşkın olan meslek hayatında birçok araştırma, kitap, makale ve çalışmaya imza atmıştır. Sosyolojinin, rahatsızlık verdiği ölçüde işini iyi yapabileceğine inanan Pierre Bourdieu, sosyal bilimler içerisinde omuzladıkları kuramsal yükler ile önemli noktaları karşılayan kavramların ortaya çıkmalarına ve gelişmelerine de katkıda bulunmuştur. Şüphesiz, Pierre Bourdieu sosyolojisi denildiğinde akla ilk gelen kavramlar sermaye, habitus ve alan kavramlarıdır. Bilhassa sermaye kavramı kültürel boyutuyla, bu araştırmanın odağını oluşturmaktadır. Değişen dünyada toplumsal eşitsizliklerin ortaya çıkmasında ve sürdürülmesinde dini, iktisadi vb. farklılıkların yanı sıra yeni parametreler de etkili olmaya başlamıştır. Farklı kültürel öğrenme süreçlerine de dayanan kültürel sermaye, değişen dünyanın eşitsizlikler yaratan ve bahsi geçen eşitsizliklerin yeniden-üretimini sağlayarak nesiller arası aktarımına imkân veren yegâne kavramlarından biri haline gelmiştir. Aktörler, ebeveynlerinden miras aldıkları kültürel sermayenin rehberliği ile eğitim serüvenlerini şekillendirmekte ve devamında önemli sayılabilir mesleklere ulaşmaktadırlar. Bu araştırmanın temelini ise görece iyi mesleklere yine görece iyi mesleklere sahip olan ebeveynlerin çocuklarının ulaştığı hipotezi oluşturmaktadır. Bu bağlamda bahsi geçen hipotezin sınanması amacıyla uygulamalı bir çalışmaya gidilmiştir. Araştırmanın örneklemini Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirmek üzere olan öğrencileri, başka bir deyişle; intern doktorları oluşturmaktadır. Doktorluk, sermaye kazanımı bakımından toplumsal kabulümüze dayanabilecek önde gelen mesleklerden biridir. Bu sebeple çalışma grubumuzu, doktorluk mesleğinin henüz başında sayılacak olan intern doktorlar oluşturmaktadır. Tercih ettikleri meslek ile ebeveynlerinin kültürel birikimleri arasındaki ilişkiyi ölçmek amacıyla intern doktorlar ile karma yöntemin uygulandığı bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların anket ve mülakat formları aracılığıyla cevapladıkları sorular çalışmanın sonunda karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pierre Felix Bourdieu, social sciences with his studies and original consepts it occupies an important place in it. Bourdieu has been involved in many researches, books, articles and studies in his professional life over 35 years. Pierre Bourdieu, who believes that sociology can do its job well to the extent that it is inconveinent, the theory he shouldered in the social sciences he has also contributed to the emergence and development of concepts that meet important points with loads. Undoubtedly, the first concepts that come to mind when it comes to the sociology of Pierre Bourdieu are the concepts of capital, habitus and space. The concept of capital, especially with its cultural dimension is the focus of this research. In addition to religious, economic etc. differences, new parameters have started to be effective in the emergence and maintenance of social innequalities in the changing world. Cultural capital, which is also based on different cultural learning processes, has become one of the important concepts of the changing World that creates inequalities and enables the reproduction of these inequalities, enabling intergenerational transmission. Actors, the cultural they inherited from their parents with the guidance of the capital, they shape their educational adventures and reach important professions in their continuation. The basis of this research is the hypothesis that the children of parents who have relatively good occupations also have relatively good occupations. In this context, a practical study was conducted to test the hypotesis mentioned. The sample of the research consist of the students who are about to finish at Atatürk University Medical Faculty, in other words, intern doctors. Doctors are one of the leading professions that can withstand our social openness in terms of capital gain. For his reason, our working group consist of intern doctors who will be considered at the beginning of the profession of medicine. With this profession of their choice, their parents in order to measure the relationship between their cultural background a mix method was applied with intern doctors. The questions answered by the participants through the questionnaire and interview forms were evaluated comparatively at the end of the study.