Sinemada hareketli görüntü teknikleri Steadicam örneği
Moving image techniques in cinema
  1. Tez No: 646898
  2. Yazar: SÜLEYMAN DENİZ ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT TIRPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Tarihi süreç içerisinde fotoğraf makinesinden sinemaya uzanan bir yolculukta hareketli görüntünün çeşitli mekanizmalar kullanılarak geliştirilmesi sağlanmış ve bu yönde teknik ekipmanlar geliştirilmiştir. Steadicamda teknolojinin gelişimine bağlı olarak ortaya çıkmış bir mekanizma olarak sinemanın gelişimine katkıda bulunmaktadır. Bu tez çalışması ile hareketli görüntünün tarihsel gelişimine değinilerek kamera hareketleri elde etmede kullanılan teknik ekipmanlar üzerinde durulmuş, bu ekipmanlar içerisinde önemli bir yer bulan steadicam mekanizması ve steadicamin Türkiye yolculuğu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In the historical process, the invention of the camera was developed using various mechanisms on a journey leading up to cinematography based on a two-dimensional still image and equipment has been developed. The Steadicam mechanism is also included in these technical equipments and due to the development of technology, contribute to the development of the moving image and cinema. With this thesis, the historical development of the moving image and the technical equipment used to obtain a moving image is emphasized and steadicam and steadicam's journey to Turkey which has an important place within these equipments.