Comparison of different harvesting methods of microalgae: Assessment of efficiency and energy
Mikroalglerin farklı hasat yöntemlerinin karşılaştırılması: Verimlilik ve enerjinin değerlendirilmesi
- Tez No: 646899
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÖZDEN ÜZMEZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MASOUD DERAKHSHANDEH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Mikroalg, çeşitli uygulamalar için gelecek vaat eden bir hammaddedir ve son yıllarda önemli hale gelmiştir. Mikroalgal biyokütle izolasyonu ile ilgili yüksek maliyetler, büyük ölçekli uygulamalarını engellemektedir. Verimli ve daha az maliyetli bir hasat yönteminin uygulanması, uygulanabilir bir proses elde etmek için esastır. Bu nedenle, bu tez kapsamında farklı mikroalg hasat tekniklerinin verimlilikleri karşılaştırılmıştır ve enerji maliyetleri incelenmiştir. Bu çalışmada, Synechocystis sp., Chlorella Vulgaris sp. ve Scenedesmus Quadricauda sp. mikroalg türleri için hasat verimlilikleri elektrokoagülasyon (EC) ve kimyasal koagülasyon (CC) yöntemleri kullanılarak karşılaştırılmıştır. Bu yöntemlerde ilk pH ve ayrıca 4, 7 ve 12 ayarlanmış pH değerleri kullanılmıştır. Kimyasal koagülasyon işleminde FeSO4 ve Al2(SO4)3.18H2O kimyasalları koagülant olarak kullanılmıştır ve elektrokoagülasyon yönteminde de Fe ve Al elektrotları test edilmiştir. EC ve CC deneyleri için enerji tüketimi ve işletme maliyetleri hesaplanmıştır. Al2(SO4)3.18H2O ile, FeSO4 kimyasalından, Al elektrotları ile de Fe elektrotlarından daha yüksek verimler elde edilmiştir. Hasat verimi, elektrokoagülasyonda uygulanan elektrik akımının ve kimyasal koagülasyon deneyinde koagülant dozajının artırılması ile yükselmiştir. Elde edilen sonuçlar, Al elektrotlar ve ayarlanmış pH değerlerinin yüksek verimlilik sağladığını göstermiştir. Uygulanan akımın artmasıyla güç ve enerji tüketimi artmış, dolayısıyla işletme maliyetleri artmıştır. Elektrokoagülasyon ve kimyasal koagülasyon yöntemleri ile yüksek verimlilik değerlerine ulaşıldığından dolayı, söz konusu yöntemler uygun hasat yöntemleri olarak görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Microalgae is a promising feedstock for various applications and it has gained appreciation in recent years. The high costs related with microalgal biomass isolation hinder its large-scale applications. The application of an efficient and less costly harvesting method is fundamental for achieving a viable process. For this reason, a comparison of different microalgae harvesting technique's efficiencies was performed and energy costs were investigated in this thesis. In this work, harvesting efficiencies of Synechocystis sp., Chlorella Vulgaris sp. and Scenedesmus Quadricauda sp. were compared by electrocoagulation and chemical coagulation with initial pH and adjusted values of 4, 7 and 12. The chemicals FeSO4 and Al2(SO4)3.18H2O were analyzed as coagulant whilst Fe and Al electrodes were tested in the electrocoagulation. The energy consumption and operating cost were calculated for EC and CC experiments. Al2(SO4)3.18H2O achieved higher efficiency than FeSO4 and the Al electrodes in EC experiment also was more efficient in harvesting than Fe ones. The harvesting efficiency was increased by increasing the applied electric current in electrocoagulation and with an increased dosage of the coagulant in chemical coagulation experiment. The obtained results showed that the adjusted pH values with Al electrodes presented high efficiency. The power and energy consumption rose with an increase of the applied current thereby increasing the operating costs. The electrocoagulation and chemical coagulation techniques achieved high efficiency values and appear to be suitable harvesting methods.