Biomimetic apatite coating on 3d printed scaffolds for bone tissue engineering application
Kemik dokusu mühendisliği uygulamaları için 3b doku iskelelerinin biomimetik apatit kaplanması
- Tez No: 646897
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA GARİPCAN, PROF. DR. KADRİYE TUZLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Kemik dokusunu iyileştirme kabiliyetlerini artırmak için polimerik malzemelerin biyomimetik kaplama ile kemik benzeri apatit ile kaplanması, doku mühendisliğinde kullanılan oldukça başarılı bir tekniktir. Apatit tabakası oluşturarak kemik dokusu hücreleri için uygun ortam yaratmak, bu hücre davranışını kontrol etmek için en iyi yaklaşımlardan biridir. Bu çalışmanın amacı, biyomimetik kaplama yöntemi yardımı ile kemik benzeri apatit bir yapıyı [Polilaktik Asit (PLA)/Polikaprolakton (PCL); (70/30 w/w)] karışım bir polimerden elde edilmiş ve 3 boyutta basılmış bir doku iskelesi üzerinde elde etmektir. Ayrıca bu kaplama tekniği için en etkili ön işlem ve kaplama parametrelerini bulmaktır. Kaplama öncesi tüm doku iskelelerine 1M NaOH alkalin çözeltisi ve ardından Ca-P tabakasının yapışmasını ve oluşumunu iyileştirmek adına sırasıyla 0.2M CaCl2 ve K2HPO4 çözeltileri ile ön işlem uygulandı. Doku iskelelerinin Ca-P kaplanması sırasında simüle edilmiş vücut sıvısı yardımı ile vücudun fizyolojik ortamına benzer bir ortam elde edilmeye çalışıldı. 8, 14 ve 21. gün sonlarında iskele yüzey morfolojileri SEM yardımı ile incelendi. Ayrıca iskele üzeri Ca-P tabakasının varlığı Enerji Dispersiv Spektrum (EDX) ve X-Işını Difraktometresi (XRD) analiz yöntemleri yardımınca kanıtlandı.
Özet (Çeviri)
Bone-like apatite coating of polymeric materials by biomimetic coating to enhance their bone tissue healing capability is a very successful technique used in bone tissue engineering. Creating favorable environment for cells of the bone tissue by forming apatite layer is one of the best approaches for controlling the cell response. The purpose of this thesis is to obtain bone-like apatite layer onto 3D printed [Polylactic Acid (PLA)/Polycaprolactone (PCL); (70/30 w/w)] blend polymer scaffolds by means of using a simple biomimetic coating process and also to determine the most effective pretreatment and coating process. Before coating pretreatment was applied to all scaffolds with 1M NaOH alkaline solution and then 0.2M CaCl2 and K2HPO4 solutions respectively to improve Ca-P layer attachment and formation. Simulated body fluid (SBF) was utilized to mimic physiological conditions of the body throughout immersion duration of the samples which were eventually observed under scanning electron microscopy (SEM) for their morphological development at the 8th, 14th and 21th days. Ca-P development on the scaffolds were confirmed with Electron Dispersive Spectroscopy (EDX) and X-ray diffraction (XRD).