Teorik ve ampirik kanıtlarla Türkiye'de enflasyon ve ekonomik büyüme ilişkisi
The relationship between inflation and economic growth in Turkey with theoretical and empirical evidence
  1. Tez No: 646911
  2. Yazar: ESRA KÜTÜKÇÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENVER GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, makro iktisatın önemli göstergelerinden olan enflasyon ve ekonomik büyüme ilişkisi, ilk olarak teorik açıdan incelenmiş, sonra iktisadi okullar bakımından ele alınmıştır. Geçmişten bugüne sürekli tartışılan enflasyon ve ekonomik büyüme ilişkisinin literatürde geniş yer kapladığı gözlemlenmiştir. Gelişmekte olan ülkeler kapsamında olan Türkiye'de, II. Dünya Savaşından sonra etkisini göstermeye başlayan enflasyon ve istikrarsız ekonomik büyüme özellikle 1970'li yıllardan sonra ekonomide büyük bir sorun haline gelmeye başlamıştır. Bu dönemden sonra alınan tüm kararlarda fiyat istikrarı ve istikrarlı bir ekonomik büyüme sağlama, ülke ekonomisinin başlıca hedefi olmuştur. 1970-2018 dönemine ait enflasyon, kişi başına düşen milli gelir ve sabit sermeye yatırımlarının verileri ile enflasyon ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin varlığı sınanmış ve negatif yönlü bir ilişki elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between inflation and economic growth, which are important indicators of macroeconomics, was first examined from a theoretical perspective and then dealt with in terms of economic schools. It has been observed that the relationship between inflation and economic growth, which has been discussed continuously from the past to the present, occupies a large place in the literature. In Turkey, which is within the scope of developing countries, inflation and unstable economic growth which began to take effect after World War II, began to become a major problem in the economy, especially after the 1970s. In all decisions taken after this period, price stability and stable economic growth have been the main objective of the country's economy. The existence of the relationship between inflation and economic growth was tested and a negative correlation was obtained with the data on inflation, per capita national income and fixed income investments for the period 1970-2018.