Enerji arz güvenliği riskinin makroekonomik dengelere etkisi: Türkiye örneğine dair nedensellik kanıtları
The effects of energy supply security risk on macroeconomic balances: Causality evidence for Turkey
- Tez No: 961289
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Ekonomik büyümenin önemli faktörlerinden biri olan enerji, ülkeler üzerinde hem politik hem ekonomik etkileri sebebiyle giderek artan bir öneme sahip olmaktadır. Küresel ölçekte enerjiye olan bağımlılığın bir sonucu olarak, enerji arz güvenliği sorunu hem enerji kaynaklarına sahip olan hem de enerjide dışa bağımlı ülkelerin gündeminde yer almaktadır. Çalışmanın amacı Türkiye'de enerji arz güvenliği riski ile makroekonomik dengeler arasındaki ilişkinin test edilerek elde edilen bulgular ışığında literatüre katkı yapmaktır. Çalışmada ilk olarak enerji arz güvenliği ve alt bileşenleri kavramsal olarak açıklanmıştır. Daha sonra enerji fiyatlarında ve tüketiminde meydana gelen değişimlerin makroekonomi üzerindeki etkileri teorik modeller ve ampirik çalışmalar ele alınarak irdelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise Türkiye'de enerji arz güvenliği ile ekonomik büyüme, enflasyon, istihdam ve cari açık arasındaki nedensellik ilişkileri Toda–Yamamoto prosedürü takip edilerek test edilmiştir. Ayrıca değişkenler arasındaki ilişkiler etki–tepki fonksiyonları ve varyans ayrıştırması teknikleriyle de incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre Türkiye'de enerji arz güvenliği riskinden ekonomik büyümeye, enflasyona ve cari açığa doğru tek yönlü bir Granger nedensellik ilişkisi gözlenirken; enerji arz güvenliği riski ile istihdam arasında herhangi bir ilişki bulunamamıştır. Bununla birlikte, ekonomik büyüme, enflasyon ve cari açıkta meydana gelen değişimlerin açıklanmasında enerji arz güvenliği riskinin önemli bir etken olduğu görülmüştür. Bu bulgular Türkiye'nin büyümeyi artırmayı, enflasyon ve cari açığı azaltmayı hedefleyen politikalarda enerji arz güvenliğini sağlayıcı tedbirlerin önemli bir yer tutması gerektiğini ima etmektedir.
Özet (Çeviri)
Energy that is one of important factors of economic growth, has an increasing importance on countries due to its political and economic effects. As a result of the global energy dependence, the issue of energy supply security (SES) is on the agenda of the countries which both possess energy resources and are dependent on foreign energy. The purpose of the study, to contribute to the literature by testing the causal relationships between SES and macroeconomic balances in Turkey. In this study, firstly, SES and sub-components of energy security conceptually explained. After that, effects of changes in energy prices and energy consumption on the economy and transmission mechanisms of these effects in the economy are discussed by presenting theoretical models that are developed by variety of approaches and empirical studies. Lastly, the causal relationships between the SES in Turkey and economic growth, inflation, employment, and current account deficit are tested by following the Toda–Yamamoto procedure. Furthermore, the relationships between variables are analyzed via impulse–response functions and variance decomposition techniques. Based on findings of the study, although there is no causal relation between the SES risk and employment, a one-way casual relationship from the SES to economic growth, inflation, and current account deficit are found in Turkey. However, it is observed that the SES risk to be an important factor in describing the variability occurring on economic growth, inflation, and current account deficit. So these findings imply that the strengthening measures for the SES should be an important part of the policies that targeting the increase in economic growth and decrease in inflation and current account deficit.