Bitki özütlerinin sous vide uygulamasında sarıağız balığı (Argyrosomus regius) filetolarının kalite özelliklerine etkisi
Effects of plant extracts on the quality of sous vide meagre (Argyosomus regius) fillets
- Tez No: 646916
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT İZCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmada, sarıağız balığı (Argyrosomus regius Asso, 1801) filetolarının biberiye ve kekik özütleri ile muamele edilerek sous vide teknolojisinin uygulanması, 4±1°C'de soğuk muhafaza sürecindeki bazı kalite özelliklerindeki değişimlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yapılan yağ asiti kompozisyonu analizlerinde 25 farklı yağ asiti tespit edilmiştir. Bu yağ asitlerinden 10 tanesi doymuş yağ asidi (DYA), 6 adedi tekli doymamış yağ asidi (TDYA) ve 9 adedinin de çoklu doymamış yağ asidi (ÇDYA) olduğu belirlenmiştir. DYA, TDYA ve ÇDYA içinde baskın yağ asitlerinin sırasıyla palmitik asit, oleik asit ve linoleik asit olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to apply sous vide technology by treating the fillets of meagre (Argyrosomus regius Asso, 1801) with rosemary and oregano extracts, and to determine the changes in some quality characteristics during the cold preservation process at 4 ± 1 ° C. 25 different fatty acids were determined in the fatty acid composition analyzes. It was determined that 10 of these fatty acids were saturated fatty acids (SFA), 6 were monounsaturated fatty acids (MUFA) and 9 were polyunsaturated fatty acids (PUFA). Palmitic acid, oleic acid and linoleic acid were found to be the dominant fatty acids in SFA, MUFA and PUFA, respectively.