Modification of PEBAX and ZIF-8/PEBAX membranes by additional solvent treatment to improve CO2/N2 separation performance
PEBAX VE ZIF-8 / PEBAX membranlarının CO2 / N2 ayırma performansını artırmak için ek solvent işlemiyle değiştirilmesi
- Tez No: 646945
- Danışmanlar: Prof. Dr. HALİL KALIPÇILAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE BÜKÜŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Capturing Karbondioksitin yakalanması, CO2 emisyonunun çevre için yarattığı ciddi sorunlar nedeniyle şu anda en popüler araştırma alanlarından biridir. Bu çalışmanın temel amacı, PEBAX 1657 membranları kullanarak CO2'nin N2'den ayrılma performansını artırmak için basit sentezleme sistemleriyle ucuz ve çevre dostu yöntemler kullanmaktır. Bu nedenle, bu çalışmada, seçicilikte önemsiz bir düşüş ile saf PEBAX 1657 ve ZIF-8 / PEBAX'da karbondioksitin geçirgenliğini artırmak için solvent modifikasyonu ve çift katman yöntemleri kullanılmıştır. Solvent modifikasyon yöntemiyle modifiye edilen membran, 155.2 Barrer CO2 geçirgenliğine sahip tek katmanlı ağırlıkça % 4 PEBAX 1657 membrana kıyasla CO2 geçirgenliğini 1.21 oranında artırdı. Modifiye membranlar, 188 Barrer'lık bir geçirgenliğe ulaştı. Ayrıca, üst katmanda (ağırlıkça % 4, 2 ve 1 ) farklı PEBAX 1657'ye sahip çift katmanlı membranların CO2 geçirgenliği tek katmanlı ağırlıkça % 4 PEBAX 1657 membran ile karşılaştırıldığında sırasıyla 1.13, 1.23 ve 1.33 oranında daha yüksektir. MMM'lerde, çift katmanlı membranlar 209.0 ve 254.0 Barrer geçirgenliklere sahipti. Bu değerler, MMM'lerin tek katmanlı membranlarından sırasıyla 1.14 ve 1.3 kat daha yüksektir. Tüm membranların CO2 / N2 ayırma seçiciliği 34.0-41.0 arasında değişmiştir. Bu nedenle, bu çalışma, PEBAX 1657 membranlarının geçirgenliğini artıran iki ucuz sentezleme işlemi önermiştir.
Özet (Çeviri)
Capturing carbon dioxide is currently one of the most attractive research areas due to the serious problems that CO2 emission creates for the environment. The main aim of this work is to utilize cheap and environmentally friendly methods with simple synthesizing systems to enhance the separation performance of CO2 from N2 using PEBAX 1657 membranes. Thus, in this study, solvent modification and double-layer methods were used to improve the permeability of carbon dioxide in pure PEBAX 1657 and ZIF-8/PEBAX with an insignificant drop in the selectivity. The membrane modified by the solvent modification method improved the CO2 permeability by 1.21 compared to the single-layer 4 wt % PEBAX 1657 membrane which has a CO2 permeability of 155.2 Barrer. The modified membranes achieved a permeability of 188 Barrer. Furthermore, the CO2 permeability of double-layer membranes with different PEBAX 1657 in the top layer (4, 2, and 1 wt%) was higher by 1.13, 1.23, and 1.33; respectively, compared to single-layer 4 wt % PEBAX 1657 membrane. In MMMs, the double-layers membranes had permeabilities of 209.0 and 254.0 Barrer. These values are higher than single-layer membranes of MMMs by 1.14 and 1.3, respectively. The selectivity for separating CO2/N2 of all membranes ranged between 34.0-41.0. Thus, this study proposed two cheap synthesizing processes that enhanced the permeability of PEBAX 1657 membranes.