The application of lean marketing for growth-hacking: Implementation of IMC strategies for start-up businesses
Growth hacking için yalın pazarlamanın uygulanması: Başlangıç aşamasındaki işletmeler için bütünleşik pazarlama iletişim stratejilerinin uygulanması
  1. Tez No: 646944
  2. Yazar: DUYGU HALİFEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK SAĞLIK ÖZÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bütünleşik Pazarlama İletişimi Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günümüz dünyası; pazarlama eğilimlerine hızlı bir uyum gerektirmekte olup, girişimciler sürdürülebilir başarı için yöntemlerini akıllıca seçip yönetmek durumundadırlar. Bir girişimci, başarısızlık olasılığını en aza indirmek için en etkili çözümleri ortaya koymalıdır. Bu bakış açısıyla, dijital araçların pazarlamaya dahil oluşundan bu yana IMC büyük bir önem kazanmıştır. Tanım itibariyle, IMC bir pazarlama stratejisinin amaçlarına ulaşması ve maksimum etki yaratması için kullanılan ve birbiriyle uyum içerisinde çalışan yöntemler bütünüdür. Bu çalışma girişimcilere IMC stratejilerini nasıl uyarlayabilecekleri ve planlama yaparken hangi faktörleri dikkate almaları gerektiğini göstermeyi amaçlamaktadır. Çalışma (1) sonuçlarının literatüre mühim ve anlamlı veriler sağlamasının beklenmesi, (2) uygulanacak belirli bir strateji öncesinde, esnasında ya da sonrasında rol alacak performans göstergelerinin önemini vurgulaması açılarından önemlidir. Teorik bir çerçevede, göstergelerle IMC arasındaki ilişki ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu maksatla, 7 girişimci ile yapılan anket çalışmasında iş alanları, iletişim platformları, performans göstergeleri, iletişim stratejileri, araçları, marka değeri, marka mesajı ve pazarlama iletişimi arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Maxwell'in etkileşimli araştırma modeli (1)girişimler için başlıca platformlar ve bunların performans ölçümü için gereken göstergelerin tespiti, (2) pazarlama esasları çerçevesinde start-uplarda kullanılabilecek alternatif bir IMC metodu bulmak amaçlarıyla uygulanmıştır. Sonuç olarak, bu araştırma pazarlama için sosyal medyanın anahtar platform olduğu gerçeğini doğrulamaktadır. Bu tez çalışması, sektörün yükselen ihtiyaçlarına uyan başlıca platform ve göstergelerin tespiti bakımından gelecek araştırmalar için de bir dayanak oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
In a world that requires rapid adaptation to the current trends of marketing, entrepreneurs should choose their methods wisely to be up-to-date about the strategies that make them successful. An entrepreneur must figure out the most effective solutions to minimize the possibility of failure. Within this perspective, IMC has gained great importance since digital tools have entered the marketing world. By definition, IMC is the variety of methods that are in an effective interaction with each other to achieve the goals of a marketing campaign and create maximum impact with consistency. This study aims to show how IMC strategies can be implemented for start-ups, and which indicators they should take into consideration to plan a marketing strategy. The importance of this study involves (1) the results were expected to provide valuable data to the literature, (2) it's underlining the importance of a number of KPIs before, during or after a certain strategy applied. Within the theoretical frame, each KPI is defined and the relation between those KPIs and IMC have been investigated. For this purpose, an interview has been conducted with 73 entrepreneurs and the relationship between business segments, communication platforms, KPIs, communication strategies, tools, brand value, brand message and marketing communications is analyzed. Maxwell's interactive model of research design is implemented (1) to define the main media for start-ups and related KPIs to assess the performance of them, (2) to find an alternative IMC strategy in order to be used for start-ups within the scope of lean marketing. As a result, this study verifies that social media is a key platform for marketing. This thesis may also benefit future studies as it can make a ground point to investigate key platforms and metrics which should be paid attention to catch up with the current needs of the marketing industry.