Korkuteli soğuk hava depolarında armutta Penıcıllıum expansum'a karşı bazı alternatif mücadele yöntemlerinin araştırılması
Investigation of some alternative methods against pear Penicillium expansum in korkuteli̇ cold storages
  1. Tez No: 646974
  2. Yazar: ŞAHAN KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ŞERİFE EVRİM ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada Antalyanın'nın Korkuteli ilçesinde soğuk hava depolarında armutlarda hasat sonrası önemli kayıplara neden olan Penicillium expansum hastalığının kontrolüne yönelik antagonistik mikroorganizmalar (Bacillus subtilis, Trichoderma harzianum) ve kekik esansiyel yağının in vitro ve in vivo koşullarda etkinlikleri araştırılmıştır. Denemeler Korkuteli Soğuk hava deposu ve ISUBU Ziraat Fakültesi Biyoteknoloji Laboratuvarında yürütülmüştür. Her iki denemede de tüm uygulamalar kontrole göre çürük lezyonların istatiksel olarak (P≤0.05) anlamlı ölçüde azaltmıştır. ISUBU Ziraat Fakültesi Biyoteknoloji Labaratuvarında yapılan denemede çürük lezyonlarını en fazla kekik yağı kontak 500 µl/L (1.29 cm) uygulaması azaltırken, en düşük etkiyi kekik yağı fumigant %1 uygulaması göstermiştir. Kontrolde ise çürük lezyon büyüklüğü (4.76 cm) olarak belirlenmiştir. Korkuteli soğuk hava deposunda yapılan denemede çürük lezyonlarını kontrolde 3.92 cm belirlenirken en fazla kekik yağı kontak 500 µl/L (1.30 cm) uygulaması azaltırken, en düşük etkiyi kekik yağı kontak 100 µl/L (3.05 cm) uygulaması göstermiştir. Çalışmalar sonucunda hem kekik esansiyal yağının hemde antagonistik mikroorganizmaların (Bacillus subtilis, Trichoderma harzianum) çevre dostu olmaları nedeniyle, armutlarda hasat sonrası Penicillium expansum hastalığına karşı kullanılmasının yararlı olacağı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effectiveness of antagonistic microorganisms (Bacillus subtilis, Trichoderma harzianum) and thyme essential oil for the control of Penicillium expansum disease, which causes significant post-harvest losses in pears in cold storage in Korkuteli district of Antalya, in vitro and in vivo conditions were investigated. Trials were carried out at Korkuteli Cold Storage and ISUBU Faculty of Agriculture Biotechnology Lab. In both trials, all trials significantly decreased (P≤0.05) rot lesions compared to the control. In the experiment conducted at the ISUBU Faculty of Agriculture Biotechnology Laboratory, control (4.76 cm) of rot lesions compared to control, while the test of Thyme oil reduced contact with 500 µl / L (1.29 cm), the test of Thyme oil fumigant was 1%. In the trial conducted in the Korkuteli Cold Storage, the control (3.92 cm) of the rot lesions decreased according to the control, while the test of the Thyme oil contact reduced 500 µl / L (1.30cm), Thyme oil contact 100 µl / L (3.05 cm) trial had the lowest effect. As a result of the studies, it was concluded that it would be beneficial to use thyme essential oil and antagonistic microorganisms (Bacillus subtilitis., Trichoderma harzianum) both are environmentally friendly, againist post-harvest Penicillium expansum disease in pears.