Kesirsel mertebeden kısmi türevli diferansiyel denklemlerin kudryashov yöntemiyle incelenmesi
Investigation of partial differential equations with fractional order by kudryashov method
  1. Tez No: 646975
  2. Yazar: SELAMİ ORHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF PANDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışmada, Atangana türevi içeren kesirsel mertebeden diferansiyel denklemlerin tam çözümlerinin elde edilebilmesini sağlayan genelleştirilmiş Kudryashov yöntemi incelenmiştir. Bu yöntem klasik Kudryashov yönteminin genelleştirilmiş halidir. Genelleştirilen bu yöntem, kesirsel türev bir olan Atangana türevini içeren lineer olmayan diferansiyel denklemlerin tam çözümlerinin bulunmasını sağlar. Bu yöntem sırasıyla Atangana türevi içeren simetrik regüle edilmiş uzun dalga denklemi ve modifiye edilmiş Benjamin-Bona-Mahony denklemine uygulanmıştır. Bu denklemlerin literatürde olmayan farklı tam çözümleri elde edilmiştir. Ayrıca, elde edilen bu yeni tam çözümlerin fiziksel davranışları göstermek için üç boyutlu grafikleri çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the generalized Kudryashov method is examined which enables to obtain the exact solutions of fractional order differential equations containing the Atangana derivative. This method is a generalization of the classical Kudryashov method. This generalized method allows finding exact solutions of nonlinear differential equations involving Atangana derivative, which is a fractional derivative. This method is applied to the symmetrically regulated long wave equation containing the Atangana derivative and the modified Benjamin-Bona-Mahony equation, respectively. Different exact solutions of these equations that are not available in the literature have been obtained. In addition, three-dimensional graphs are drawn to show the physical behavior of these new exact solutions.