Enez (Ainos) ilçesi kültürel peyzaj alanlarının tarihsel süreçteki değişimleri üzerine araştırmalar
Research on changes in the historical process of enez (Ainos) district cultural landscape areas
- Tez No: 646991
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Her kentin geçmişten gelen, tarihi, kültürü, gelenekleri, doğal ve yerel özellikleri gibi unsurlardan oluşan bir kimliği vardır. Kentin kimliğini var eden önemli unsurlardan biri tarihi çevresidir. İnsanlar, tarih boyunca yaşamlarını, geleneklerini ve kültürlerini; sokaklara, pazarlara ve mimari yapılarına yansıtmışlardır. Bu çalışmada; kentin, geçmişi ve bugüne dair bir değerlendirme yapılarak, kentin sahip olduğu, kültürel değerler irdelenmiştir. Enez Kenti'nde açık mekanlardaki fiziksel değişim ve mekanların etki alanları incelenerek, bugünkü koşullarda tarihi kimliği, kültürel çevre ve mimari özellikleri korunarak plan ve tasarım yapılmasına olanak sağlayacak incelemelerde bulunulmuştur. Ayrıca, tarihsel süreçte kentin değişimi ve gelişimi ile kentsel sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla kullanımlar incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı; Enez tarihi kentinde yüzyıllardır var olan ve modern kent ile zaman içerisinde değişen kültürel peyzaj alanlarının geçmişten bugüne değişimini kentsel açıdan incelenmesidir. Bu değişim ile kentin gelişim dönemlerinde kentsel anlamda ne kadar etkilendiğini ve günümüzde sürdürülebilir kullanım sağlanmasına yardımcı olacak kentsel ve mimari analizlerin yapılması ve değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the change of the cultural landscape area that existed for centries within the modern city from past to present in the historical city of Enez from an urban angle. With this change how much the city is affected in the sense of urban during the improvement periods and analysing and evaluating the urban and architectures to help of ensuring the sustainable usage today.