Ainos Antik Kenti buluntularının bölgedeki seramik anı eşyalarının tasarımına etkisi
The effect of Ainos Ancient City finds on the design of ceramic memorial in the region
- Tez No: 928545
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜJDE YÜCEL COŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Verimli topraklar ve önemli bağlantı yolları üzerinde kurulan Ainos, tarih öncesi çağlardan günümüze kadar önemli bir yerleşim bölgesi olmuştur. 1971 yılında Ainos'ta arkeolojik kazı ve araştırmalara başlanmış ve bu süreçte çok sayıda buluntu gün ışığına çıkmıştır. Ele geçen buluntular arasında yer alan seramikler, Ainos'un geçmişte seramik sanatına verdiği önemi ve sahip olduğu seramik zenginliğini gözler önüne sermektedir. Günümüzde Ainos Antik Kenti'nin üzerine kurulmuş olan Edirne İli'nin Enez İlçesi, deniz turizmi amacıyla birçok turist tarafından ziyaret edilen bir merkez haline gelmiştir. Enez'de satılan anı eşyalarının kentin kültürel değerlerini yansıtması, bu değerlerin tanıtılması ve gelecek kuşaklara aktarılması açısından önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı, Ainos Antik Kenti kazılarında bulunan seramiklerin, kentte satılan anı eşyalarının tasarımına etkisinin incelenmesidir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden alan araştırması yöntemi kullanılmıştır. Çalışma, Enez'de anı eşyası satan dört dükkân ile sınırlandırılmıştır. Bu dükkânlarda satılan anı eşyalarının mevcut durumu incelendikten sonra Ainos'ta bulunan seramikleri yansıtmaları açısından bir değerlendirme yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda, Enez'de satılan anı eşyaları arasında Ainos Antik Kenti'nde ortaya çıkan seramikleri yansıtan tasarımlara yer verilmediği görülmüştür. Bölgede satılan anı eşyalarının birçoğu, ülkemizin farklı şehirlerinde rastladığımız, özgünlükten yoksun, yöreye ait izler taşımayan ürünlerdir.
Özet (Çeviri)
Founded on fertile lands and important connection routes, Ainos has been an important settlement area from prehistoric times to the present day. In 1971, archaeological excavations and research began in Ainos and many finds were unearthed during this process. The ceramics among the finds reveal the importance that Ainos gave to the art of ceramics in the past and the richness of its ceramics. Today, Enez district, built on the ancient city of Ainos, has become a center visited by many tourists for sea tourism. The souvenirs sold in Enez reflect the cultural values of the city and play an important role in promoting and transferring these values to future generations. The aim of this study is to examine the effect of the ceramics found in the excavations of the Ancient City of Ainos on the design of the souvenirs sold in the city. Field research from qualitative research methods was used in the study. The study was limited to four shops selling memorabilia in Enez. After examining the current situation of the souvenirs sold in these shops, an evaluation was made in terms of reflecting the ceramics found in Ainos. The souvenirs in Enez do not reflect the ceramics found in the ancient city of Ainos. Most of the souvenirs sold in the region are products that we come across in different cities of our country, which lack originality and do not bear traces of the region.