Panik Bozukluk tanısı almış hastalarda yanlış baş etme stratejileri, anksiyete ve depresyon ile ilişkisi
The relationship between anxiety and depression and the false coping strategies in patients diagnosed with Panic Disorder
- Tez No: 647001
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ UĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Panik bozukluk (PB) en sık görülen psikolojik rahatsızlıklardan biridir. PB sürecinin başlangıcı genellikle çevresel veya psikolojik faktörlerle yakından ilişkilidir ve genellikle süregendir. Bilişsel ve davranışçı kurama göre anksiyete bozukluklarında ve özellikle panik bozuklukta hastalığın sürmesinin en önemli faktörlerinden birisi de yanlış baş etme stratejilerinin varlığıdır. Yanlış başetme stratejileri (YBS) olumsuz uyarıcının olabileceği ortamlardan uzak durmaktır. Yani bir anlamda korunmak için önlem almaktır. YBS anksiyetenin devamı ve kalıcı olmasında önemli bir rol oynar. Kaçma ve kaçınma davranışları kişiyi anlık stresten kurtarırken aslında daha fazla anksiyetenin yerleşmesini sağlar. Bu çalışmanın amacı, panik bozukluk tanısı almış hastalarda yanlış baş etme stratejilerinin belirlenmesi ve anksiyete ve depresyon ile ilişkisinin incelenmesidir. Nicel ve nitel yöntemlerin bir arada kullanıldığı kesitsel bir araştırma olarak planlanan çalışmamızda Nisan 2017/ Nisan 2019 tarihleri arasında özel bir muayenehaneye başvuran PB tanısı almış 56 katılımcı analiz edilmiştir. Bu hastaların yanlış başetme stratejileri (YBS) psikyatrist görüşmesi ve ardından psikolog görüşmesi sırasında nitel yöntemler ile hastaların sözel beyanlarının içerik analizi ile listelenmiş ve gruplanmıştır. Katılımcılara aynı zamanda Beck anksiyete (BAÖ), STAI anksiyete, Beck depresyon (BDÖ), PASS ölçekleri ve kişisel bilgi formu uygulanmıştır. Araştırmaya 31 kadın (%55,4), 25 erkek (%44,6) alınmıştır. Bu araştırmanın nitel çalışma basamağında elde edilen içerik analiz çözümlemelerine dayanarak YBS üç ana grupta toplanmıştır: 1-Kardiak (kalple ilgili-n=25), 2-Solunumsal (n=12), 3- Mental (n=19). Bu üç grubun anksite düzeyleri karşılaştırldığında aralarında fark olmadığı saptanmıştır. BDÖ, BAÖ, STAI-Tve STAI-S puanları yaş gruplarına ve medeni duruma göre farklılık göstermemektedir. Kaçınma sayısı (YBS) arttıkça BDÖ, BAÖ, STAI-1ve STAI-2 puanları anlamlı olarak artmaktadır. PB hastalarında YBS türlerinin ve sayısının belirlenerek gruplandırılması bu hastalarınanksiyete tedavisinde önemli katkı sunacaktır. Nitekim bu hastaladaki tedavinin amacı; strese karşı duyusal hassasiyeti, belirli durumlarda oluşan kaygı verici düşünceleri ve bu durumlarla ilişkili kaçınma davranışlarını azaltmak için YBS lerini ortadan kaldırmaktır.
Özet (Çeviri)
Panic disorder (PD) is one of the most common psychological disorders. The onset of the PD process is often closely related to environmental or psychological factors and is usually chronic disorder. According to cognitive and behavioral theory, one of the most important factors of the continuation of the disease in anxiety disorders and especially panic disorder is the existence of false coping strategies. False coping strategies (FCS) are to avoid environments where negative stimuli may occur. That is, in a sense, to take precautions to protect. FCS plays an important role in the maintenance and persistence of anxiety. Escaping and avoiding behaviors can free the person from instant stress while actually causing more anxiety to settle. The aim of this study is to determine the FCS and to investigate the relationship among anxiety, depression and panic disorder. In our study, which is planned as a cross-sectional study, where quantitative and qualitative methods are used together. 56 participants who were admitted to a private practice between April 2017 / April 2019 and diagnosed as PD were analyzed. FCS of these patients were listed and grouped by qualitative methods during the psychiatrist interview and then by the content analysis of the verbal statements of the patients during the psychologist interview. Beck, STAI anxiety, Beck depression, PASS scales and personal information form were also administered to the participants. Based on the content analysis solutions obtained in the qualitative study step of this study, FCS is divided into three main groups. 1- Cardiac (n=25), 2- Respiratory (n=12), 3-Mental (n=19). When the anxiety levels of these three groups were compared, no difference was found between them. BDI, BAI, STAI-T and STAI-S scores do not differ according to age groups and marital status. BDI, BAI, STAI-1 and STAI-2 scores increased significantly as the number of avoidance (FCS) increased. Determining and grouping the types and number of FCS in PD patients will make an important contribution in the treatment of anxiety in these patients. The aim of treatment; eliminating FCS to reduce sensory sensitivity to stress, anxiety in certain situations, and avoidance behaviors associated with these situations.