Turgut Uyar şiirinde söylem arayışı
A discourse search in Turgut Uyar's poetry
  1. Tez No: 647010
  2. Yazar: GÜRKAN EMRE MELİKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FIRAT KARAGÜLLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Modern Türk şiirinde gerek şiirleri gerekse şiir hakkındaki düşünceleriyle izler bırakmış, günümüzde dahi sesini korumayı başaran bir estetik performansla edebiyat üretmiş olan Turgut Uyar'ın metinlerinde söylem kavramı önemli bir yer tutmaktadır. Onun şiirinde söylemde yaşanan kırılmalar sürekli olarak estetik yapıyı ya tümden etkileyen ya da büyük ölçüde etkileyen bir unsur olarak yer almıştır. Bu çalışmanın amacı Turgut Uyar'ın şiirlerinin söylemle ilişkisini, şairin şiirinde değişen söylem tavrını ve bu değişikliğin onun şiiri üzerindeki etkilerini incelemektir. Turgut Uyar şiirinde söylemin kurucu estetik unsurlardan olduğunu iddia eden bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Turgut Uyar'ın hayatı, sanatının devreleri hakkında genel bir bilgi ve İkinci Yeni şiirine yönelik değerlendirmeler ve eleştiriler ekseninde şiirinin nerede durduğu hakkında bilgiler verilmektedir. İkinci bölüm incelemelerde kullanılan söylem, iktidar, ideoloji, modernleşme, modernizm gibi kavramların açıklandığı ve çalışmanın teorik arka planının verildiği kısımdır. Üçüncü bölümde ise Turgut Uyar şiirleri bu kavramlar ekseninde incelenmekte ve söylemin Turgut Uyar şiirindeki işlevi irdelenmektedir. Turgut Uyar'ın yazın hayatındaki poetik atılımlarda söylem değişikliği ve estetik değişimin bir arada bulunduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Discourse occupies a considerable place in the poetry of Turgut Uyar, who produced literature with a unique aesthetic performance and left an impact on the Turkish literature through his poetry as well as his thoughts about how literature should be built. Breakings in discourse was always an important factor in shaping Uyar's aesthetic structure. The aim of this thesis is to examine the relation between discourse and Turgut Uyar's poetry and detect the results of this relation in his poems. This thesis, which is consists of three chapters, suggests that discourse is one of the constituent elements in Turgut Uyar's poetry. In the first chapter, Turgut Uyar's life and his opinion about literature and poetry are explained, and information is given about where Turgut Uyar's poetry is located within the context of criticism of İkinci Yeni. The second chapter explains the terms discourse, ideology, modernization and modern. In the third chapter Turgut Uyar's poetry is analyzed within the scope of mentioned terms. It is seen that discourse alteration and poetic breakthrough exist together in Turgut Uyar's literature.