Fransız bütünleşme modelinin Fransa'daki Türklerin kamusal yaşama katılımına etkisi
The effect of French integration model on the participation of public life of Turks in France
- Tez No: 647009
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Göçmenlerin uyum süreçlerine ilişkin konular yakın döneme kadar genellikle ekonomik, siyasi ve sosyal meseleler çerçevesinde ele alınmış ve daha çok sorun odaklı değerlendirilmiştir. Ancak ev sahibi ülkelerde doğup büyüyen üçüncü kuşak göçmen çocuklarının toplumsal alanda daha görünür olmaya başlaması ile birlikte kamusal alana katılım ve kimliğin oluşumunda belirleyici olan etmenler de müstakil olarak incelenmeye başlanmıştır. Bu çalışmada Fransa'da yaşayan üçüncü kuşak Türkler özelinde Fransız bütünleşme politikalarının kamusal alandaki yansımaları ele alınmıştır. Zira üçüncü kuşak gençler göç alan toplumların pek çoğu için vatandaşlık politikaları ile kimlik oluşumu süreçlerinin yeniden değerlendirilme süreçlerinde öne çıkmaktadırlar. Fransa, geliştirdiği cumhuriyetçi entegrasyon düşüncesinden hareketle uyguladığı politikaları kurumları aracılığıyla bir“model”haline dönüştürmüştür. Dolayısıyla Fransa'nın göçmenlere ve göçmen çocuklarına yönelik bütüncül bir tavır geliştirdiğini söylemek mümkündür. Bugün gelinen noktada üçüncü kuşak göçmenlerin Fransız toplumuyla ilişkileri ekonominin, siyasetin ve sosyal hayatın önemli tartışma konuları arasına girmiştir. Bu çalışmada üçüncü kuşak göçmen gençlerin sosyal, ekonomik ve kentsel alandaki bütünleşme süreçleri incelenirken Fransa'nın yıllardan beri uygulamakta olduğu entegrasyon politikalarının etkisinin ne yönde olduğu anlaşılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Until recently, issues related to the adaptation process of migrants were generally addressed within economic, political and social matters, and were considered more problem-oriented. However, as the third generation of immigrant children who born and raised in host countries started to become more visible in the social sphere, the factors determining the participation in the public sphere and the formation of identity have also started to be examined independently. In this study, the reflections of French integration policies in the public sphere are discussed especially in the third generation Turks living in France. For many of the communities receiving immigration, third generation youth stand out in the process of re-evaluation of citizenship policies and identity formation period. France has transformed its policies into a“model”through its institution with reference to the idea of republican integration. Therefore, it is possible to say that France has developed a holistic attitude towards immigrants and their children. Today, the relations of the third generation immigrants with the French society have become important debates of the economy, politics and social life. In this study, while the integration processes of third generation migrant youth in social, economic and urban areas are examined, it will be tried to understand the effect of the integration policies which France has been implementing for years.