Bursa Arkeoloji Müzesi'nden bir grup figürlü mezar stelinin değerlendirilmesi
Evaluation of a group of figure grave stela from Bursa Archeology Museum
  1. Tez No: 647022
  2. Yazar: HATİCE AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN KOÇHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çalışmamız Antik Mysia ve Bithynia bölgelerinde yer alan kentlerden yüzey çalışmaları, kazı, alt yapı çalışmaları, satın alma gibi yollarla Bursa Arkeoloji Müzesi'ne kazandırılan 3 adet mezar stelinin materyal, yöntem, stilistik ve tipolojik bakımdan değerlendirilmesini kapsamaktadır. İncelenen stellerin aşırı yıpranmış olması çalışmayı güçleştirse de tipolojik ve stilistik açıdan sınıflandırılan stellerin gelişim süreçleri izlemiş, benzerleriyle karşılaştırılarak tarihlendirme yoluna gidilmiştir. Bu bölgelerde yaşanmış kültürlerin belgeleri olarak gördüğümüz stellerin şekillendirilmesinde, kültürün yansımasına değinerek, toplumun değişimine bağlı olarak gelişen stellere işlenen bazı şemalarının Doğu etkisi ile yapıldıklarını saptadık. Stellerin üzerindeki bazı figür, motif ve objeleri belirleyip antik kültürlerdeki anlamlarına değinerek kullanım amaçlarını saptamaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
In our research, covers the material, method, stylistical and typological evaluation of the 30 stelae from the cities in ancient Mysia and Bithynia regions, which were brought to the Bursa Archeology Museum by means of excavations, infrastructure works, purchases. Although the extramely worn of the stelae examined being it difficult to study, the development process of the steles classified typologically and stylistically were compared to the like dating has been made. In shaping the steles, which we see as the documents of the cultures that lived in these regions, we have determined the effect of the schemes processed with the influence of the stele which developed due to the change of the society, we found the east effect. We tried to determine the purpose of use by defining some figüres, motifs or objects on the steles and by mentioning their meanings in ancient cultures.