Bandırma Arkeoloji Müzesi'nden bir grup pişmiş toprak unguentarium
A Group of terracotta unguentarium from Bandırma Archeology Museum
- Tez No: 914806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez kapsamında Bandırma Arkeoloji Müzesi'ndeki teşhir salonunda korunmakta olan Kyzikos ve çevresinde çeşitli yollar ile elde edilmiş 27 adet pişmiş toprak unguentarium değerlendirmeye alınmıştır. Öncelikle tipolojik ve kronolojik olarak değerlendirilerek çalışmanın sistematik ilerleyebilmesi için incelenen parçalardan bir katalog hazırlanmıştır. Eserler satın alma, devir, müsadere ve hibe ile müze envanterine kaydedildiği için konteks olarak değerlendirilmesi mümkün olamamıştır. İğ ve Torba gövdeli formlar tespit edilip incelenerek değerlendirilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise unguentariumlar gruplandırılarak, değerlendirme yapılmıştır. Başka bölgelerden ele geçen paralel örnekler ile tezin amacını belirleyen Bandırma Müzesi unguentariumları sistematik bir şekilde kronolojileri ve tipolojileri çeşitlilik bakımından karşılaştırılmıştır ve formların üretim atölyeleri üzerinde düşünceler ön planda tutulmuş olup, sosyal ve kültürel bağlamda da birtakım sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, 27 terracotta unguentariums obtained by various methods in Cyzicus and its surroundings, which are preserved in the exhibition hall of Bandırma Archaeological Museum, were evaluated. First of all, a catalog was prepared from the examined pieces so that the study could proceed systematically by evaluating them typologically and chronologically. Since the works were recorded in the museum inventory through purchase, transfer, confiscation and donation, it was not possible to evaluate them as context. Spindle and Bag body forms were identified, examined and evaluated. In the last part of the study, unguentariums were grouped and evaluated. Parallel examples recovered from other regions and the Bandırma Museum unguentaria, which determine the aim of the thesis, have been systematically compared in terms of chronology and typology diversity, and thoughts on the production workshops of the forms have been prioritized, and some results have been obtained in the social and cultural context.