Madde bağımlılığı rehabilitasyonunda psikososyal destek ve ilaçsız tedavi: Isparta uyuşturucu, bağımlılıklarla ve alkolizmle mücadele derneği örneği
Pscyhosocial support and unmedicated treatment in drug addiction rehabilitation: isparta association to fight against drugs, addictions and alcoholism case
- Tez No: 647065
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BARIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Madde bağımlılığı tedavisi, fizyolojik sorunların yönetiminin yanı sıra psikolojik ve sosyal sorunların yönetimini de kapsamaktadır. Bu çalışmada, tam zamanlı ve yatılı psikososyal destek ve ilaçsız tedavinin zayıf ve güçlü yönlerinin madde bağımlıları tarafından nasıl algılandığının anlaşılması amaçlanmıştır. Nitel araştırma yöntemiyle tasarlanan bu araştırmada, betimsel analiz kullanılmıştır. Altı alt tema oluşturulmuş ve veriler bu başlıklar altında kodlanarak düzenlenmiştir. Bulgular, kodlara ve temalara göre yorumlanmıştır. Bu bağlamda, Isparta Uyuşturucu, Bağımlılıklarla ve Alkolizmle Mücadele Derneği( UYUMDER)'de tedavi gören 23 erkek madde bağımlısı bireyle yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak görüşme gerçekleştirilmiştir. Betimlemelerin yanında katılımcıların direk ifadelerine geniş bir şekilde yer verilmiştir. Görüşülenlerin deneyim, tutum, düşünce, niyet, yorum, zihinsel algı ve tepkilerine ulaşılmaya çalışılmıştır. Araştırma sonucunda, madde bağımlılarının, doğru iletişim ve gönüllülük esaslı yaklaşımlarda, psikososyal destek ile iyileşmeye duyarlı oldukları, bu süreçte bir arada olmaktan olumlu yönde etkilendikleri, ilaçsız tedavinin iyilik halleri ile uyumlu olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Drug addiction treatment includes the management of physiological problems as well as psychological and social problems. This study aims to understand how drug users perceive the weaknesses and strengths of full-time and inpatient psychosocial support and drug-free treatment. This research is designed with a qualitative research method and descriptive analysis was used. Six sub-themes were created and the data was coded under these titles. Findings were interpreted according to the codes and themes. In this context, semi-structured interview forms were applied to 23 male drug-user male individuals treated in Isparta Uyuşturucu, Bağımlılıklarla ve Alkolizmle Mücadele Derneği (Association for Combating Drugs, Addictions and Alcoholism - UYUMDER). The statements of the participants are included extensively in addition to the descriptions. The experiences, attitudes, thoughts, intentions, opinions, perceptions and reactions of the interviewees were aimed to be obtained. As a result of the research, it is thought that in true communication and voluntary-based approaches, drug users are sensitive towards recovery through psychosocial support, they are positively affected by being together in this process, and that drug-free treatment is compatible with their well-being.