Madde bağımlılarının sosyal rehabilitasyonunda yerel yönetimlerin rolü-Bursa ili örneği
The role of local administrations in the social rehabilitation of substance abusers
- Tez No: 492320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK TUNCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Public Administration, Social Services, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu araştırmanın ana amacı, madde bağımlılarının sosyal rehabilitasyonunda yerel yönetimler tarafından verilen hizmetleri yararlanıcıların gözünden incelemektir. Madde bağımlılığı ile mücadelede sosyal rehabilitasyon alanında önemli bir eksikliği kapatan Gençlik ve Aile Destek Merkezi örnekleminden hareket edilmiştir. Madde bağımlısı bireylerin, tedavi öncesi ve sonrası destek ve sosyal rehabilitasyonunda yerel yönetimlerin rolü Bursa ili örneğinde araştırılmıştır. Araştırmada, yerel yönetimlerin özellikle de belediyelerin sosyal politikaların en güncel ve en önemli konularından birisi olan madde bağımlılarının tıbbı tedavi sonrası sosyal rehabilitasyonu konusuna dikkatlerini çekmek, farkındalık oluşturmak ve açılacak yeni merkezler ile ülkemizi saran bu sorunun çözümüne katkı sağlamak istenmiştir. Araştırma, yapılan çalışmanın amacına uygunluğu nedeni ile niceliksel metodolojiye dayalı genel tarama modelinin kullanıldığı tanıtsal bir çalışmadır. Bu model esas alınarak çalışmada Bursa'da madde bağımlılarının sosyal rehabilitasyonunda yerel yönetimler tarafından verilen hizmetlerin mevcut durumu ve sosyal rehabilitasyon merkezi olan GADEM'den yararlanan yararlanıcıların görüşleri çerçevesinde saptanmaya çalışılmıştır. Çalışma örnekleme yöntemi kullanılarak GADEM'e kayıtlı 489 madde kullanıcısından 140'ı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılan ve yaş ortalamaları = 16.6 olan madde kullanıcıların %9.3'ünü kadın, %90.7'ini erkekler oluşturmaktadır. Yaş aralıklarına bakıldığında ise %9.3'ü 10-17 yaş (bunların içerisinde erken ergenlik evresinde 3 kişi, orta ergenlik döneminde 7 kişi ve geç ergenlik döneminde ise 3 kişi olmak üzere toplam 13 kişidir ) %39.3'ü 18-24 yaş, %23.6'sı 25-30 yaş, %22.1'i 31-40 yaş, %3.6'sı 41-49 yaş, ve %2.1'i 50 ve üstü yaş ve aralığındaki kişilerden oluşmaktadır. Katılımcıların içerisinde %20,7'si evli, %69.3'ü bekar, %9.3'ünü boşanmış ve %0.7'sini evli ama eşinden ayrı olanlar oluşturmaktadır. Katılımcıların %38.6'sı Osmangazi, %30.'u Yıldırım, %12.1 Nilüfer, %1.4'ü Gemlik, %2.1'i İnegöl, %5'i Gürsu, %5.7'si Mudanya ve %5'i Kestel İlçesinde ikamet etmektedir. İlk kullanılan madde %79.3'ü (111 kişi) esrardır. Madde kullanım sıklığı ile cinsiyet arasında anlamlı bir farklılık olduğu (p=.027
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to examine the services provided by local authorities in the social rehabilitation of drug addicts in the eyes of the beneficiaries. Based on the sample of the Youth and Family Support Center, which closes an important gap in the field of social rehabilitation in combating drug abuse, the role of local governments in pre- and post-treatment support and social rehabilitation of drug users and addicted individuals is to investigate the Case of Bursa. In the research, it is aimed to draw attention to the issue of social rehabilitation of medicine dependents, which is one of the most recent and most important issues of local governments, especially social policies of municipalities, to create awareness and contribute to solution of this problem surrounding our country with new centers to be opened. The research is a pilot study in which the general screening model based on the quantitative methodology with the reason of suitability for the purpose of the study being conducted is used. Based on this model, the study tried to determine the current state of services provided by local governments in the social rehabilitation of drug addicts in Bursa and the opinions of beneficiaries benefiting from GADEM, a social rehabilitation center. Using the study sampling method, 140 studies were conducted with 489 items registered to GADEM. 9.3% of the substance users participating in the survey and having a mean age of 16.6 are women and 90.7% are men. 9.3% of them are in the ages of 10-17 years (3 of them are early adolescent, 7 are middle adolescents and 3 are late adolescents) and 39.3% are 18-24 years old and 23.6% age 25-30 years, 22.1% 31-40 years, 3.6% 41-49 years, and 2.1% 50 years of age and above. Of the participants, 20.7% are married, 69.3% are single, 9.3% are divorced and 0.7% are married but separate from each other. 38.6% of participants were in Osmangazi, 30% in Lightning, 12.1% in Nilüfer, 1.4% in Gemlik, 2.1% in İnegöl, 5% in Gürsu, 5.7% in Mudanya and 5% in Kestel . The first item used was 79.3% (111 people) escaped. P = .027