1125 No'lu Çanakkale Şerʻiyye Sicil Defteri'nin transkripsiyonu ve sosyoekonomik yapısında etkilerinin değerlendirilmesi
Transcription of Çanakkale Şerʻiyye Registry Book No. 1125 and evaluati̇on of its effects on the soci̇o-economi̇c structure
- Tez No: 647066
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR ARSLANBOĞA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Tarih, History
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 514
Özet
Araştırma ve incelemesi gerçekleştirilen çalışma da Osmanlı dönemi ve tarihe tanıklık etmiş olan her millet için büyük önem arz eden şerʻiyye sicillerinin o dönemlere ait bilgileri hakkında fikir sahibi olunması noktasında güçlü bir kaynak teşkil edilmiştir. Bunun için birçok kaynaktan yardım alınarak transkripsiyon işlemi yapılıp günümüz dilinde kolaylıkla anlaşılması sağlanmıştır. İncelenmiş olunan defter de Hicri 1284-1285, Miladi 1867-1869 yıllarına ait olup hukuk, iktisat, ve kültürel açıdan bilgi verilmesi amaçlanmıştır. ''1125 No'lu Çanakkale Şerʻiyye Sicil Defteri'nin Transkripsiyonu Ve Sosyoekonomik Yapısında Etkilerinin Değerlendirilmesi" çalışmasının giriş kısmında genel olarak şerʻiyye sicili kavramı ayrıntıya girilmeden anlatılmış ve tezin nasıl oluşturulduğuna değinilmiştir. Çalışma bölüm olarak ikiye ayrılmış olup ilk bölümde şerʻiyye siciline tekrardan daha detaylı bir şekilde ele alınmasından sonra buradaki kadı kavramının önemine dikkat çekilmiştir. Daha sonrasında ise Çanakkale'nin şerʻiyye sicilleri hakkında diğer araştırması yapılan çalışmalar verilmiştir. İkinci bölümde ise sicil defterindeki dava konuları kendi içerisinde kategorize yapılarak detaylı bir şekilde ele alınarak anlatılmıştır. Çalışmanın son kısmında ise defterdeki bütün kayıtlar incelenerek Çanakkale'nin o döneme ait hukuki, iktisadi ve kültürel açıdan değerlendirmesi verilmiştir. Çalışması gerçekleştirilen tezin ekler kısmında ise incelenen defterin transkripsiyonu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, based on a research and analysis, is a significant source in terms of giving an idea about the information of the şerʻiyye registries that are of great importance for the Ottoman period and other nations in that era. Hence, the registries were transcripped into comtemporary language. The registry transcipped, aims to give information in terms of law, economics and culture in 1284-1285. In the introduction of“Transcription of Çanakkale Şerʻiyye Registry Book No. 1125 and Evaluation of Its Effects on the Socio-Economic Structure”Study, the concept of the şerʻiyye record was explained without going into detail and how the thesis was structured was mentioned. The study was divided into two chapters and in the first chapter, şerʻiyye records were discussed in detail with a focus on the significance of the kadı (muslim judge) concept. Afterwards, other studies on Çanakkale şerʻiyye registries were presented. In the second chapter, cases in dispote in the registry book were categorized accordingly and explained in detail. In the last part of the study, all the records in the book have been examined and the legal, economic and cultural evaluation of Çanakkale at that time was provided. In the appendix section of the thesis, the transcript of the examined book was presented.