Roman vatandaşlarda dindarlık, gelenekler ve dışlanmanın izdüşümleri: Balıkesir/ Altıeylül ilçesi örneği
Religiousness, traditions and exclusion of roma citizens: The case of Balikesir/Altieylül district
- Tez No: 647088
- Danışmanlar: DR. ABDULLAH ALPEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Halk Bilimi (Folklor), Religion, Folklore
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu çalışma Türkiye Çingenelerinin bir örneğini teşkil eden, Balıkesir ili Altıeylül ilçesi Gündoğan ve Gümüşçeşme Mahallerinde yaşayan Roman halkın tarihi, kültürel, ekonomik ve dini yaşantılarını konu edinmektedir. İlin genelindeki Roman varlığının Balkan göçleriyle başladığı akabinde devlet politikalarıyla ilin kırsal bölgelerine yerleştirildiği daha sonra buralardan göçüp şehir merkezine yerleşerek burada Roman Mahalleleri oluşturdukları tespit edilmiştir. Altıeylül Romanları; Balkanlar, göçtükleri Türk bölgeleri ve akabinde geldikleri Balıkesir şehir merkezinde karma, kompleks bir kültür oluşturmuşlar, bunları sosyal hayatlarına ve dini yaşantılarına yansıtmışlardır. Göçlerin akabinde, günümüze kadar şiddeti artan bir biçimde tarikatlara katılım olmuş ve tarikatlar dini yaşantılarında belirleyici bir pozisyona yerleşmiştir. Halk inançları ve halk dindarlıkları beraber yaşadıkları Türklerin kadim kültürü olan Şamanizm'den izler taşıdıkları ve bunları kendilerine has bir biçimde yorumlayıp uyguladıkları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This work constitutes an example of the Gypsies of Turkey, Balikesir province town of Gundogan and Gümüşçeşme Altieylül Town Roma people living in the historical, cultural, economic and religious life is the subject of. After the Roma presence in the province started with Balkan migrations, it was determined that they were settled in rural areas of the province with state policies, and then migrated there and settled in the city center and formed Roma Neighborhoods there. Altieylül Gypsies; The Balkans formed a mixed and complex culture in the Turkish regions they migrated to and subsequently in the city center of Balıkesir, where they reflected their social life and religious life. Following the immigration, there has been an increasingly violent participation in cults and cults have been placed in a decisive position in their religious lives. It has been observed that folk beliefs and folk religiosity have traces from the ancient culture of the Turks, Shamanism, and interpreted and applied them in their own way