Savunma harcamalarının ekonomik büyüme üzerindeki etkisi: Seçilmiş ülke grupları üzerinde bir uygulama (1993-2017)
The effect of defense spending on economic growth: An aplication on selected country groups (1993-2017)
  1. Tez No: 647089
  2. Yazar: CELİLE ALTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HÜSEYNİ, DOÇ. DR. MELİKE ATAY POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Savunma harcamalarının ekonomik büyümeyi etkilediğini ortaya koyan ilk çalışma, Benoit'n 1973 ve 1978 yıllarında yaptığı çalışmalardır. Savunma harcamaları, gerek ülkelerin iç ve dış tehditlere karşı güvenliğini sağlamada gerekse ekonomik etkileri açısından önemlidir. Bu neticede savunma harcamalarının, ülkelerin GSYH'si içindeki payı son zamanlarda gittikçe artmaktadır. Savunma harcamaları, savunma hizmetleri için kamu harcamalarından ayrılan kısım olarak tanımlanabilir. Ülkeler için, güç ve başarının en önemli unsurlarından biri ekonomik büyümedir. Dolayısıyla iktisatçılarında en çok üzerinde durdukları konu, savunma harcamalarının ekonomik büyüme ile olan ilişkisidir. Savunma harcamaları üzerinde oluşan literatür incelendiğinde bir fikir birliğinin olmadığı görülmektedir. Yapılan çalışmalar; Askeri Keynesyen yaklaşım ve Neo-Klasik yaklaşım çerçevesinde, herhangi bir ülke veya ülke grubunda ele alınmıştır. Sonuç olarak savunma harcamalarının ekonomik büyümeyi pozitif veya negatif etkilediğini, savunma harcamaları ile ekonomik büyüme arasında bir ilişkinin olup olmadığı eş-bütünleşme analizi ile elde edilmeye çalışılmıştır. Bu tez çalışmasında ise1993-2017 dönemi için en çok savunma harcaması yapan ilk 15 ülke grubu; 15 ülkenin tamamı, savunma sanayisinde dış ticaret fazlası veren ülkeler ve savunma sanayisinde dış ticaret açığı veren ülkeler olarak üç ayrı modelde Panel Veri Analizi ile incelenmiştir. Savunma sanayinde dış ticaret fazlası veren ülkelerde“Askeri Keynesci Yaklaşım”, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu ve savunma sanayinde dış ticaret açığı veren ülkelerde ise "Neo-Klasik Yaklaşımın geçerli olduğu sonucuna varılmıştır. 15 ülke grubu ve Türkiye'nin de içinde bulunduğu savunma sanayisinde dış ticaret açığı veren ülke grubunda, savunma harcamaları ve ekonomik büyüme arasında uzun dönemli bir ilişkiye rastlanmamıştır. Savunma sanayisinde dış ticaret fazlası veren ülkelerde ise savunma harcamaları ve ekonomik büyüme arasında uzun dönemli bir ilişkinin olduğu, bu ilişkinin pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Dolayısıyla savunma harcaması yüksek olan her ülkenin ekonomik büyümelerinin de yüksek olduğu sonucuna varılamaz. Bu sebepten ötürü ülkeler en uygun kritere göre gruplandırılarak incelenmelidir.
Özet (Çeviri)
The first study to Show that defense spending effects on economic growth is the works of Benoit in 1973 and 1978 years. Defense spending is important both in ensuring the security of the country against internal and external threats and economically. As a result the share of defense expenditures in the country's gross domestic product has been increasing recently. Defense expenditures can be defined as a part that is seperated from public expenditures for defense services. Economic growth is one of the most important factors of power and success for countries. Therefore, the issue that the economist are mostconcerned about is the relation between defense spending and growth. When the literatüre on defense expenditures is examined, it is clear that there is no consensus. The Studies have been handled in any country or country group within framework of Military Keynesian approach. As a result, it was tried to be obtained by Co-İntegration analysis Whether defense spending effects growth positively or negatively and whether there is a relationship between defense expenditures and economic growth. In this thesis study, the first 15 countries that made the most defense expenditures for the perriod 1973-2017; all 15 countries, the countries that gave foreign trade deficit in the defense industry were analyzed by Panel Data Analysis in the three different models. As a result while the Military Keynesian Approach 15 valid in the countries that give foreign trade surplus in the defense industry, The Neo- Classical Approach is valid in the countries the give foreign trade deficit in the defense industry. Turkey is also on the Neo-Classical approach. There is no long-term relationship between defense spending and economic growth in the 15 country groups and in the country group which has a foreign trade deficit in the defense industry. It is concluded that there is a long-term relationship between defense expenditures and economic growth in the countries that give foreign trade surplus in the defense industry and this relaionship is positive and meaning ful. Therefore, it can not be concluded that the economic growth of every country with high defense spending is also high. For this reason the countries should be grouped according to the most approriate criteria.