Sino-French competition in Africa according to offensive realist perspective
Saldırgan realist bakış açısıyla Afrika'daki Çin-Fransa rekabeti
- Tez No: 647093
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENES BAYRAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
İkinci dünya savasının sonunda neredeyse tüm Afrika devletleri bir şekilde bağımsızlıklarına kavuştular. Bu durum yeni kurulan devletlerin eski kolonyal yöneticileriyle bağlantılarının koptuğu anlamına gelmemekteydi. Öyle ki bazı bilim adamlarına göre dekolonizasyon Afrika'da asla tam manasıyla gerçekleşememiştir. Çin'in Dünya Ticaret Örgütüne kabulü tüm diğer coğrafyaları etkilediği gibi Afrika'daki yerleşik ekonomik ve siyasi durumu da derinden sarsmıştır. Hızla büyüyen Çin'in doğal kaynak. Emtia ve pazarlara olan ihtiyacı 19. Yüzyıldaki Afrika'nın kolonileştirilmesi ile büyük benzerlikler taşımaktaydı. Bu tez Fransa'nın Afrika'da gerçekleştirdiği askeri müdahalelerin arkasındaki sebepleri incelemektedir. Neorealist bağlamda sebep sonuç ilişkileri kurularak Afrika kıtasında gerçekleşen uluslararası politik gelişmeler, süper güçler arasındaki politik rekabet merkeze alınarak açıklanmaya çalışılmaktadır. Bu çalışma için Afrika'da dört ülkeye odaklanılmaktadır; Fildişi Sahilleri, Mali, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Libya. Askeri müdahalelerden önce ve sonra yaşanan gelişmeler kronolojik olarak incelenmekte ve Fransa'nın ve Çin'in bölgeye olan ekonomik ve politik yaklaşımları arasındaki bağlantı bulunmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Almost all the territories ruled by oversea colonial empires in Africa gained their independence after the Second World War. It did not change the fact that most of those newly independent countries did not cease their connections with their former colonial rulers. For some scholars, the decolonization of Africa did not happen and in one form or another the colonial relationship endures to this day. The admission of China to the World Trade Organization changed the political and economic status quo in Africa as well as in any other regions. Chinese search for commodities, natural resources and markets have stark resemblance with early colonial goals of the European states. After the original Scramble for Africa it is possible that we are witnessing a new, yet unnamed scramble. This thesis aims to analyze the reasons behind the military interventions carried out by France in Africa and the application of neorealist approaches to the modern events are deemed useful to demonstrate that. The demonstration of the relevance of neorealist approaches is a byproduct in this context. Four countries in Africa have been chosen for the issues on hand: Ivory Coast, Mali, Central African Republic, and Libya. The chronology of the events happened prior and after the interventions are investigated and to find out the connections between the economic and political events in Africa, Chinese and French policies are analyzed.