İlk dönem mekki surelerde müşrik kimliğinin dönüşümünde Esma-i Hüsna'nın rolü
The role of the beautiful names of Allah in the transformation of the polytheist identity
  1. Tez No: 647092
  2. Yazar: SELİM TUNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çalışmamızda, Cabiri'nin“Fehmü'l Kur'an”adlı eserinden yola çıkılarak, Kur'an'ın nazil olan ilk yirmi yedi suresi ve bu surelerin indiği dönemdeki şartlar siyer ile beraber göz önünde bulundurulmuştur. Bu süreç içerisinde esma-i hüsnanın müşrik kimliğinin tevhide dönüşümünde nasıl bir role sahip olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Sureler incelendiğinde görülecektir ki bu konuda esmanın önemli bir rolü vardır. Surelerde mükerrer olarak geçen esmanın, geçtiği her yerde farklı bir bağlamda ele alındığı görülmektedir. Bu dönüşüm realist bir yaklaşımla gerçekleşmiş ve cahile devrindeki müşriklerin adetleri, inançları bir anda yok sayılmamıştır. Bilakis sistemli ve peyderpey olacak şekilde bu dönüşüm kalıcı olarak tahakkuk etmiştir. Bu minvalde ilk etapta putlar eleştirilmekten ziyade yokluktan varlığa, dünya hayatından ahirete ve geçmiş milletlere değinilerek Allah'ın kudretine, putların acziyetine dikkat çekmiştir. Bu şekilde de düşünme, putlardan yüz çevirme ve dağılan vahdaniyetten tevhid inancına dönüş saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Inspired by Cabiri's Fehm al-Quran, this study examines the first 27 surahs (chapter) of the Quran to understand the role of the beautiful names of Allah in the process of transformation of the infidel identity alongside the siyar of that time. It will be seen that the names have a huge impact during this process. The names repeated many times in the chapters are presented from different angles each time. The transformation of infidel identity is taken realistically and their previous lives, beliefs, and customs are not disregarded. On the contrary, a permanent and systemic transformation is sought. Therefore, in these chapters, instead of criticizing idolatry, issues such as being and non-being, this life and hereafter, the life of previous nations are brought into consideration to underline the power of Allah and the incapacity of the idols. This is how the transformation from infidelity to belief, i.e. turning away from idols and returning to the belief of Oneness is actualized.