Bireylerin gelir seviyesi ile sağlık harcamaları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship betweeen individuals' income level and health expenditures
  1. Tez No: 647117
  2. Yazar: TUĞÇE KARAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZELKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bireylerin gelir seviyesi, yaşamlarını önemli düzeyde etkileyen bir faktördür. Bu çalışmanın amacı bireylerin gelir seviyesi ile sağlık harcamaları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Tanımlayıcı tipte gerçekleştirilen bu araştırma 2020 yılı Mayıs ayı içerisinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, çalışmaya katılmaya gönüllü 150 kişi oluşturmuştur. Araştırmada veriler, literatür incelenerek hazırlanan 20 sorudan oluşan anket formu ile toplanmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarılarak değerlendirilmiştir. Veriler frekans dağılımları ile özetlenmiş, gelir seviyesi ile sağlık harcamaları arasındaki ilişki Spearman korelasyon testi ile incelenmiştir. Çalışmada katılımcıların yaş ortalamasının 32.61 olduğu, %72.7'sinin kadın, %27.3'ünün erkek olduğu, %59.3'ünün üniversite mezunu olduğu belirlenmiştir. Araştırmada gelir seviyesi ile son bir ay içinde sağlık harcamaları (r=0, 252 p=0,002) ve son bir yıl içinde sağlık harcamaları (r=0, 214 p=0,004) arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde, pozitif yönde bir ilişki olduğu belirlenmiştir Buna göre bireylerin gelir düzeyi arttıkça sağlığa ilişkin harcamaları da artmaktadır. Araştırmanın sonuçları, sosyoekonomik düzeyin bireylerin sağlığa ilişkin harcamalarını etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The income level of individuals is a factor that significantly affects their lives. The aim of this study is to evaluate the relationship between individuals' income level and health expenditures. This descriptive study was conducted in May 2020. The sample of the study was 150 people who volunteered to participate in the study. The data in the study were collected with a questionnaire form consisting of 20 questions prepared by examining the literature. The obtained data were evaluated by being transferred to the computer environment. The data were summarized with frequency distributions, and the relationship between income level and health expenditures was analyzed with the Spearman correlation test. In the study, it was determined that the average age of the participants was 32.61, 72.7% were female, 27.3% were male, and 59.3% were university graduates. In the study, it was determined that there is a statistically significant and positive relationship between income level and health expenditures in the last month (r = 0.252 p = 0.002) and health expenditures in the last year (r = 0.214 p = 0.004). According to the opinion, as the income level of individuals increases, their health-related expenditures also increase. The results of the study show that socioeconomic level affects individuals' health-related spending.