Kitap olarak basılan wattpad hikâyelerindeki dinî ve ahlâkî unsurlara yönelik içerik analizi
Content analysis for religious and moral elements in wattpad stories printed as a book
- Tez No: 647118
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 339
Özet
Araştırmamızın ana unsuru olan Wattpad, 2006 yılında geliştirilmiş bir kitap okuma uygulamasıdır. Ülkemizde ve dünyada çoğunlukla çocuk ve gençler tarafından tercih edilen Wattpad uygulamasında, kullanıcılar özgün hikâyelerini bölüm bölüm yayınlamaktadır. Ülkemizde 2015 yılından itibaren, Wattpad'deki kullanıcılar tarafından ilgi gören hikâyeler kitap olarak basılmaktadır. Wattpad'de milyonlarca kez görüntülenen hikâyeler, kitap olarak basıldıklarında onlarca baskı yapmaktadır. Wattpad aracılığıyla basılan kitaplardan bazıları ise film veya dizi olarak çekilmektedir. Araştırmanın amacı, yüksek baskı sayılarına ulaşan Wattpad kitaplarının içeriklerini, dinî ve ahlâkî unsurlar açısından incelemektir. Araştırma içerik analizi yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Araştırma için dini ve ahlaki unsurlara yönelik ana ve alt kategorilerden oluşan bir kodlama kılavuzu geliştirilmiş, uygulama sırasında gerekli görülen yerlerde kılavuza ekleme ve çıkarmalar yapılmıştır. Araştırmada en yüksek baskı sayısına sahip 15 Wattpad kitabından 5'i dini ve ahlaki unsurlar açısından içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Buna göre, Wattpad kitaplarının çoğunlukla olumsuz ahlaki unsurlar içeren metinler olduğu tespit edilmiştir. İnanca yönelik dini unsurlar, ibadetlere yönelik dini unsurlar ve olumlu ahlaki unsurların, Wattpad kitaplarında son derece az tekrar ettiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Wattpad, which is the main element of our research, is a book reading application developed in 2006. In Wattpad application, which is mostly preferred by children and young people in our country and in the world, users publish their original stories section by section. The stories that readers are interested in Wattpad have been published as books in our country since 2015. Stories viewed millions of times on Wattpad make dozens of prints when printed as books. Some of those books are turned into movies or series. The aim of the research is to examine the contents of Wattpad books, which reach high numbers of prints, in terms of religious and moral aspects. The research is carried out by using the content analysis method. A coding guideline consisting of main and sub-categories for religious and moral elements has been developed for the research. When needed during the examination, some additions and deletions have been done in the guideline. In the research, 5 of the 15 Wattpad books with the highest number of prints were examined by content analysis method in terms of religious and moral factors. Accordingly, it has been found that Wattpad books are mostly texts with negative moral elements. Religious elements of faith, religious elements of worship and positive moral elements are observed to be extremely rare in Wattpad books.