Akıllı destinasyon uygulamalarının turistik satın alma davranışı ve yerel halkın yaşam kalitesi üzerine etkisi
The impact of smart destination implementations on touristic buying behaviour and local residents' quality of life
  1. Tez No: 647138
  2. Yazar: EZGİ KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİ ATAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Araştırmanın temel amacı, akıllı destinasyon uygulamalarının turistik satın alma davranışı ve yerel halkın yaşam kalitesi üzerine etkisini ortaya koymaktır. Aynı zamanda, literatürde yeni bir kavram olan akıllı destinasyon kavramının açıklanması amaçlanmaktadır. Araştırma sahası olarak, Malaga seçilmiştir. Bunun nedeni, Malaga'nın European Capital of Smart Tourism yarışmasında hem 2019 yılı erişilebilirlik kategorisi birincisi hem de 2020 yılı Avrupa Akıllı Turizm Başkenti olarak seçilmesidir. Araştırma evreni, Malaga'da ikamet eden, Malaga'yı uzun yıllardır deneyimleyen ve akıllı destinasyon uygulamasına müdahil olmuş deneyim sahibi bireyler olarak belirlenmiştir. Araştırma kapsamında yarı yapılandırılmış anket formu ile yüz yüze görüşme tekniği uygulanmıştır. Aynı zamanda, araştırma hem doküman analizi hem de gözlem tekniği ile desteklenmiştir. Araştırma süresince; farklı kariyer alanlarına sahip on dört birey ile görüşülmüştür. Görüşme verileri ise içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırma bulgularına göre en temel sonuç; Malaga'nın son on beş yirmi yıl içerisinde geçirdiği büyük değişim ile hem turistlerin hem de yerel halkın bulunmaktan keyif aldığı başarılı bir akıllı turizm destinasyona dönüşmesidir. Günümüzde Malaga, akıllı destinasyon bileşenlerinden özellikle mobilite ve erişilebilirlik konusunda büyük bir başarı sergilemektedir. Ayrıca, çevre dostu bir yaklaşım benimsemekte, kurumlar arası işbirliğine büyük önem vermekte ve teknolojik altyapısını güçlendirmektedir. Yapılan analizler, Malaga'nın hem turistler için çekici bir destinasyon hem de yerel halk için yüksek yaşam kalitesi sunan bir bölge olmayı başardığını göstermektedir. Bu araştırmanın akıllı destinasyon temelinde yapılacak akademik çalışmalara ve akıllı destinasyon olmak isteyen destinasyonlara rehberlik etmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The research aims to assess the effect of smart destination on touristic buying behaviour and local residents' quality of life as well as to explain the smart destination, a new concept in the literature, in detail. The research area was Malaga because it was selected as the first of accessibility category of European Capital of Smart Tourism in 2019 and one of the two European Capitals of Smart Tourism in 2020. The research population was the individuals living in Malaga and having been involved in smart destination implementations. Also, face to face interview technique was applied with a semi structured questionnaire. Moreover, the research was supported by both document analysis and observation technique. During the research, fourteen experts within different career fields was interviewed and content analysis was applied. The main result is that Malaga has become a successful smart destination, where both tourists and local people are happy, due to the big change in twenty years. Especially in mobility and accessibility, Malaga shows a great success. Furthermore, it adopts an environmental friendly approach; attaches great importance to the cooperation among stakeholders and strengthens its technological infrastructure. As a result, Malaga is now an attractive destination for tourists and provides a high quality of life for local people. This research is recommended to guide both further academic studies and destinations that want to be smart destinations.