Tekelci kapitalizm ve Çin
Monopoly capitalism and China
  1. Tez No: 647149
  2. Yazar: ÖZGÜN YORGA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA DÖNMEZ ATBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Çalışmanın ana gündemi, Çin kapitalizminin dünyada ve bizatihi Çin'de kazananları ve kaybedenlerini konu edinmektedir. Dünya çapında kapitalizmin gelişim süreçleri ile Çin kapitalizminin gelişimi arasındaki benzerlik ve farklılıklar ortaya konulmalıdır.“Küreselleşme”ve“emperyalizm”kavrayışları ile dünyayı tanımlamada ilki için“pozitif toplamlı bir oyun”veya en azından kaybedenin olmadığı bir oyun kabulü olacaktır.“Emperyalizm”bağlamında ülkeler arası ilişkiler ise“parazit”bir ortak yaşam biçimi olarak ortaya çıkacaktır. Dünyanın kavranışı ekseninde kazananlar ve kaybedenler ifade edilmelidir.“Merkez”ülkelerin sanayi sermayesinin yeni üretim alanlarına açılamayanları,“merkez”deki ve Çin'deki işçi sınıfı bu denklemin kaybedenleri olmaktadır. Kapitalizmin Çin'de gelişiminden en büyük çıkarı olanlar ise, sıkışmış sermayesine yeni“konak”bulan sermayedarlar ve Çin'in gelişen“yeni üretici sınıfı”dır. İmalat ürünleri ihracatı temel hedefi olan Çin'in, kapitalizmin o coğrafyada“gelişmesi”sürecinde ortaya konan sıçramasının temel kaynağı“artık-değer”e el koyma yollarının çeşitliliğidir.
Özet (Çeviri)
The main objective of the thesis study is to focus on the winners and losers of Chinese Capitalism in the World and in China itself. The similarities and differences between the development processes of capitalism all over the world and the development of Chinese Capitalism have been revealed. In defining the world with the understanding of“globalization”and“imperialism”, it will first be the acceptance of“positive-sum game”or at least a game without a loser. In the context of“imperialism”, inter-country relations will emerge as a“parasitic”common lifestyle. Within this context, the winners and losers have been expressed in the context of the understanding of the World.“Central”countries, whose industrial capital cannot be opened to new production areas, and the working class in“the centre”and China are losers of this equation. Those who have the greatest benefit in the development of capitalism in China are the capitalists who find a new“host”in their stuck capital and the developing“new producer class”of China. The main source of the leap of China, whose main target is to export of manufacturing products, in the“development”of capitalism in that geography, is the diversity of ways to confiscate“surplus-value”.