Sosyal bilgiler öğretiminde tarihî şahsiyetlerin ele alınışına ilişkin sosyal bilgiler öğretmenlerinin görüşleri
The views of social studies teachers about the handling of historical figures in social studies education
- Tez No: 647151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilgiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın amacı Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin Sosyal Bilgiler öğretiminde tarihî şahsiyetlerin ele alınışına ilişkin görüşlerini belirtmektir. Böylece elde edilen veriler ışığında öğretmenlerin tarihî şahsiyetlere yönelik zihinsel imajı, tarihî şahsiyetlerin öğretmenler tarafından derslerde hangi yöntem, teknik ve materyaller aracılığıyla verildiği ve ders kitabına yönelik birtakım sonuçlara ulaşılması muhtemeldir. Araştırmanın amacına yönelik olarak nitel araştırma yaklaşımlarından olgubilim deseni kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından geliştirilmiş yarı yapılandırılmış görüşme formu, verilerin çözümlenmesinde içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Çalışma grubunu 2018-2019 eğitim-öğretim yılında İstanbul ilinin Esenler ve Güngören ilçelerinde görev yapan 13 Sosyal Bilgiler öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmadan elde edilen temel bulgular şunlardır: Öğretmenler tarihî şahsiyetleri, tarihte iz bırakan kişiler, tarihe yön vermiş kişiler ve yenilik yapan kişiler olarak görmektedir. Öğretmenlerin tarihî şahsiyetlerden en çok örnek aldıkları özellik, lider olmalarıdır. Öğretmenler, tarihî şahsiyetlere yönelik araştırmalarını en çok internet kaynaklarından yapmaktadır. Öğretmenler, tarihî şahsiyetleri Sosyal Bilgiler dersinden sonra en çok Türkçe dersi ile ilişkilendirmiştir. Öğretmenlerin %57`si, tarihî şahsiyetler açısından Sosyal Bilgiler ders kitapları hakkında olumsuz görüş belirtmiştir. Öğretmenler, tarihî şahsiyetler aracılığı ile pek çok değerin kazandırılabileceğini belirtmiş olup, en çok vurgulanan değer vatandaşlık olmuştur. Öğretmenler tarihî şahsiyetlerin öğretiminde en çok anlatım yöntemini kullanmış ve görsel materyalleri tercih etmişlerdir. Öğretmenlerin %73`ü öğrencilerinin tarihî şahsiyetlere bakış açısının olumlu yönde olduğunu belirtmiştir. Öğretmenlerin en çok örnek aldığı tarihî şahsiyet, Mustafa Kemal Atatürk`tür. Öğretmenlerin çoğu devlet yöneticiliği yapmış tarihi şahsiyetleri örnek almıştır. Öğretmenlerin hepsi devlet tarafından yapılan eserlere tarihî şahsiyetlerin isimlerinin verilmesini uygun bulmuştur. Öğretmenlerin en büyük beklentisi müze ve tarihî alan gezilerinin arttırılması olmuştur. Ayrıca öğretmenler ders kitabında tarihi şahsiyetlerin anlatıldığı ayrı bir bölüm bulunması gerektiğini ifade etmiştir. Elde edilen bulgular literatür ile tartışılmış ve öneriler ortaya konmuştur. Bu öneriler arasında; Sosyal Bilgiler öğretiminde tarihî şahsiyetler ile ilgili farklı konularda, farklı evren ve örneklemlerde farklı uygulamalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to express the views of Social Studies teachers about the handling of historical figures in Social Studies teaching. Thus, in the light of the data obtained, it is possible to reach some conclusions about the mental image of the teachers towards historical figures, the methods, techniques and materials given by the teachers in the lessons, and the textbook. For the purpose of the research, the phenomenological design, one of the qualitative research approaches, was used. Semi-structured interview form developed by researchers as a data collection tool, and content analysis technique was used to analyze the data. The study group consists of 13 Social Studies teachers working in Esenler and Güngören districts of Istanbul in 2018-2019 academic year. The main findings obtained from the research are as follows: Teachers see historical figures as people who left a mark in history, people who shaped history and people who innovate. The most important feature that teachers take from historical figures is that they are leaders. Teachers mostly do their research on historical figures from internet sources. Teachers mostly associated historical figures with Turkish lesson after the Social Studies lesson. 57% of the teachers stated negative views about Social Studies textbooks in terms of historical figures. Teachers stated that many values can be gained through historical figures, and the most emphasized value was citizenship. Teachers mostly used the narrative method in the teaching of historical figures and preferred visual materials. 73% of the teachers stated that their students' point of view towards historical figures is positive. The historical figure that teachers take the most examples is Mustafa Kemal Atatürk. Most of the teachers took examples of historical figures who served as state administrators. All of the teachers found it appropriate to give the names of historical figures to the works made by the state. The biggest expectation of teachers was to increase trips to museums and historical sites. In addition, the teachers stated that there should be a separate section in the textbook where historical figures are explained. The findings are discussed with the literature and suggestions are put forward. Among these suggestions; In Social Studies education, different applications can be made on different subjects related to historical figures, in different universes and samples.